Sport

Ja transferimi “bombë” që Barcelona po pregatit për verën

Shkruar nga Liberale

Ja transferimi “bombë” që Barcelona po pregatit për

Barcelona, ​​pasi siguroi nënshkrimin e Vitor Roque në fillim të këtij viti, i ka vënë sytë te një tjetër talent brazilian: Estevao Willian , i njohur më mirë si Messinho për aftësinë e tij të lindur në driblim. I stërvitur në të njëjtën akademi të të rinjve që prodhoi Endrick, i konsideruar si një nga të rinjtë më të talentuar sot në Amerikën e Jugut, Messinho ka tërhequr vëmendjen e klubit katalanas.

Edhe pse thashethemet për interesimin e Barcelonës për Messinhon ishin shuar, duket se klubi nuk ka reshtur së monitoruari nga afër lojtarin e ri. Sipas Mundo Deportivo, klubi katalunas po monitoron nga afër zhvillimin e Estevaos. Në vetëm 16 vjeç, ai tashmë është thirrur në ekipin e parë dhe ka luajtur shtatë ndeshje zyrtare, duke përfshirë pjesëmarrjen e tij të fundit si zëvendësues në finalen e turneut të Sao Paulo kundër Santos.

Barcelona ka besim në potencialin e Messinhos dhe shpreson se ai do të bëhet një yll në rritje në futbollin brazilian, mbështetur nga debutimi i tij i fundit në Copa Libertadores, ku ai shënoi një gol kundër Liverpool Montevideo.

Megjithatë, rruga për të siguruar Messinhon nuk do të jetë e lehtë për Barcelonën pasi do të përballet me konkurrencë të ashpër nga klubet e Ligës Premier. Kohët e fundit, skuadrat angleze kanë joshur disa talente të Amerikës së Jugut, gjë që mund të komplikojë negociatat.

Vlerësimi që Palmeiras do t’i bëjë Messinhos do të jetë gjithashtu një faktor përcaktues në negociatat. Përvoja e drejtorit sportiv Deco mund të jetë vendimtare në këtë proces, por Barcelona duhet të jetë e përgatitur për të konkurruar në një treg gjithnjë e më të kërkuar dhe konkurrues. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH