Sport

Ja çfarë thonë mediat e huaja për dënimin që mori Mirlind Daku nga UEFA

Shkruar nga Enkeleda Stafa

Ja çfarë thonë mediat e huaja për dënimin që

UEFA bëri të ditur sot vendimin për Mirlind Dakun, i cili u dënua me 2 ndeshje jashtë fushe. 

Daku bërtiti me megafon pas barazimit me Kroacinë, ku më pas nuk mungoi as kushti i vënë nga Serbia se nëse UEFA nuk merr masa ajo do të largohej nga Euro 2024. Mirëpo si e transmetojnë mediat e huaja dënimin që mori Daku?

"Lojtari shqiptar Mirlind Daku u dënua të dielën për dy ndeshje pasi udhëhoqi tifozët në thirrjet nacionaliste në Kampionatin Evropian, për të cilin UEFA tha se solli disreputacion te futbollit.

Daku mori një megafon pas barazimit 2-2 të Shqipërisë me Kroacinë të mërkurën në Hamburg dhe u bashkua me brohoritjet kundër Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Incidentet dhe pasojat nga ndeshja në Hamburg kanë qenë më seriozet që kanë përfshirë politikën e Ballkanit në një Euro me skuadrat më të shpeshta nga rajoni që kanë luajtur – dhe duke ofruar një skenë për disa tifozë për të transmetuar çështjet e saj.

UEFA tha se gjyqtarët e saj disiplinor e shpallën Dakun fajtor për “mosrespektimin e parimeve të përgjithshme të sjelljes, për shkeljen e rregullave bazë të sjelljes së denjë, për përdorimin e ngjarjeve sportive për manifestime të një natyre josportive dhe për sjelljen e sportit të futbollit në reputacion. .

UEFA urdhëroi gjithashtu Federatën Shqiptare të Futbollit të paguajë gjoba prej 47,250 eurosh (50,500 dollarë) për incidentet në ndeshjen ku tifozët e saj brohorisnin një slogan anti-serb, thuhet “Vritini serbët”.

Federata Serbe e Futbollit tha se do të largohej nga turneu nëse UEFA nuk i ndëshkonte incidentet."- shkruajnë mediat e huaja për rastin.

Ja çfarë thonë mediat e huaja për dënimin që

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH