Sport

INTER-MILAN, formacionet zyrtare të super derbit të Italisë, nëse zikaltrit fitojnë shpallen zyrtatisht kampione të Seria A

Shkruar nga Liberale

INTER-MILAN, formacionet zyrtare të super derbit të Italisë,

AC Milan dhe Inter do të përballen sot (e hënë) me fillim nga ora 20:45 në atë që njihet ndryshe si ‘Derby della Madonnina’.

Herën e fundit kur këto dy ekipe u përballën në ‘Giuseppe Meazza’ Interi fitoi me rezultat të thellë 5-1, falë golave dy golave nga Henrikh Mkhitaryan si dhe nga një që shënuan Marcus Thruam, Hakan Calhanoglu dhe Davide Frattessi.

Kjo ndeshje është shumë e rëndësishme për ‘Nerazzurrët’ pasi në rast fitoreje ata do të shpalleshin matematikisht kampion i Serie A, teksa kanë mbetur edhe gjashtë ndeshje deri në përfundim të kampionatit.

Simone Inzaghi si në të shumtën e rasteve këtë sezon ia ka besuar sulmin dyshes Lautaro Martinez dhe Marcus Thuram, ndërsa Stefano Pioli i ka besuar emrave si Loftus-Cheek, Pulisic dhe Leao

Milan: Maignan, Calabria, Gabbia, Tomori, Hernandez, Adli, Reijnders, Musah, Loftus-Cheek, Pulisic, Leao.

Inter: Sommer, Pavard, Acerbi, Bastoni, Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco, Thuram, Lautaro.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH