Sport

IN MEMORIAM/ Legjenda dhe trashëgimia e Ayrton Senna, 30 vjet nga tragjedia e Imola 1994

Shkruar nga Liberale

IN MEMORIAM/ Legjenda dhe trashëgimia e Ayrton Senna, 30 vjet nga tragjedia

Duke kujtuar një hero sportiv dhe pse trashëgimia e Ayrton Senna-s vazhdon, 30 vjet pas fundjavës së tmerrshme të F1 në Imola; Sky Sports F1 transmeton shfaqje speciale të nderimit të Senës në 30 vjetorin e së mërkurës

Martin Brundle i Sky F1 hedh një vështrim prapa në vitin 1993 kur Ayrton Senna qëndronte mbi të gjithë të mëdhenjtë duke vendosur rekordin prej 6 fitoresh në Monako.

“Çdo epokë ka dikë që ndryshon sportin dhe ai ishte njëri prej tyre”.

Fjalët e Damon Hill kur kujton Ayrton Senna-n, pilotin karizmatik dhe ikonik brazilian, talenti i të cilit pas timonit të një makine garash siguroi që ai të kapërcejë sportin në të cilin bëri emër.

1 maji shënon 30 vjetorin e vdekjes së kampionit të trefishtë të botës në Çmimin e Madh të San Marinos.

Imola 1994 ishte një fundjavë e errët dhe traumatike për Formula 1.

Kanë kaluar tridhjetë vjet, megjithatë Senna dhe historia e tij e karrierës mbeten po aq frymëzuese dhe ndriçuese. Pra, çfarë kishte të veçantë një pilot garash brilant por intensiv nga Sao Paulo që magjepsi botën kaq shumë?

Damon Hill i Sky Sports F1 , i cili ishte shok i skuadrës së Senës në atë fundjavë fatale të Imolas, u shpreh për brazilianin më poshtë.

"Çdo epokë ka dikë që ndryshon sportin dhe unë mendoj se ai ishte një nga ata njerëz. Ai ndryshoi sportin, ndryshoi qasjen. Ai ishte shumë më agresiv dhe shumë më i përkushtuar. Por kishte një besim të tillë te vetja, dhe unë mendoj se kjo i frymëzoi njerëzit - mendoj se ata ishin të magjepsur prej tij.

Damon Hill ishte bashkëlojtari i fundit i Senës, tha: "Mendoj se ai ishte paksa i tronditur për sistemin kur mbërriti në Formula 1 sepse ishte i guximshëm. Unë mendoj se kjo është arsyeja pse të gjithë donin ta kishin atë në ekip, sepse e dinin që ky ishte djali që do të jepte gjithçka që ai absolutisht duhej të merrte pikat e fundit nga ajo makinë”.

"Ndonjëherë shkoi keq, ndonjëherë shkoi shumë larg - por fansat e donin atë dhe ai ishte një simbol masiv, masiv i shpresës dhe suksesit për brazilianët dhe njerëzit në mbarë botën”.

"Ai kishte një atmosferë unike dhe gjithashtu nuk ishte ngatërruar, ai ishte një person shumë serioz. Ai nuk ishte këtu për t'u argëtuar, ai ishte qartësisht këtu për t’u shpallur kampion. Kështu që ishte mjaft frikësues nga kjo pikë. Por çfarëdo qëndrimi që ai kishte jashtë pistës, ai u mbështet nga rezultatet e tij në pistë’.

Ndërsa 30-vjetori i vdekjes përkon në javën e Çmimit të Madh të Miami, homazhet prekëse do t'u bëhen të dy pilotëve në Imola. Bashkia e Imolas, së bashku me Autodromo Enzo e Dino Ferrari, po organizojnë një ditë kujtimi, me tifozët e F1 të ftuar të marrin pjesë falas.

/Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH