Sport

Ky do të jetë gjyqtari i ndeshjes Shqipëri–Spanjë, ai paska një ritual para çdo ndeshje

Shkruar nga Liberale

Ky do të jetë gjyqtari i ndeshjes Shqipëri–Spanjë, ai

Glenn Nyberg është zgjedhur nga UEFA për të drejtuar ndeshjen Shqipëri-Spanjë që fillon nga sonte nga ora 21:00.

Gjyqtar ndërkombëtar që nga viti 2016 dhe në elitën e futbollit suedez që nga viti 2013, do të jetë hera e parë që ai drejton një ndeshje për kuqezinjtë për të gjitha grupmoshat. Jo kështu edhe për kundërshtarin e sotëm.

Nyberg ishte gjyqtari në humbjen e Spanjës ndaj Portugalisë me rezultat 1-0 në gjysmëfinalen e Euro 2021 U-21, me Marc Cucurella dhe Martin Zubimendin që ishin në atë ekip.

Këtë sezon ai ndau drejtësinë në humbjen e Sevillas kundër Arsenalit në Nervion që përfundoi me rezultat 1-0.

Nyberg u fut në botën e referimit nga dashuria e tij për futbollin dhe puna e tij si mësues. Pasi mbaroi studimet, ai filloi të punonte në rrjetin e supermarketeve ICA, gjigandi suedez i ushqimit. Më pas ai u zhvendos në një industri termoizolimi dhe më pas kaloi në sistemin shkollor si mësues zëvendësues. Këtu ai vendosi të fokusohej 100 për qind në të qenit një gjyqtar elitar.

Në shtëpinë e tij futbolli ishte gjithmonë referencë. Babai i tij ishte gjithashtu një gjyqtar me distinktivin e FIFA-s. Glenn thotë se të shtunave ai ulej para televizorit për të parë ndeshjet në orën 12 të mëngjesit dhe mbaronte në njëmbëdhjetë të natës. Ai duhej ta ndryshonte atë çmenduri kur fëmijët e tij erdhën në jetën e tij.

Edhe gjyqtarët kanë veçoritë e tyre. Përveç rutinës së studimit të skuadrave dhe takimit me ekipin e tij disa orë përpara se topi të rrokulliset, Nyberg dhe ekipi i tij kanë ritualin e tyre. Një nga ndihmësit e tij shpesh fol me veten për 30 sekonda me një peshqir mbi kokë.

“Nuk e di se çfarë thotë, por ai mërmëritë me vete për 30 sekonda. Është mjaft origjinale dhe funksionon për të. Më pas, si ekip, gjithmonë vendosim pak muzikë për t’u çlodhur. Por sa më shumë i afrohemi lojë, bëhem: i inkurajuar, ngrihem dhe bërtas gjëra që janë të rëndësishme për ne”.

Nga cilësitë e arbitrit ideal, bie në sy një thënie e tij: ” Ji i drejtpërdrejtë dhe i qartë. Pavarësisht nivelit, është e rëndësishme që të thuash se e ke gabim, të kërkosh falje që ke bërë një gabim. Kështu që shumica e lojtarëve e besojnë”. 

Poll
SHQIPENGLISH