Sport

Florentino Perez sjell revolucion në futboll, ai propozon një strukturë të re

Shkruar nga Liberale

Florentino Perez sjell revolucion në futboll, ai propozon një

Real Madrid planifikon një ristrukturim të konsiderueshëm të pronësisë, raporton Agustin Marco i El Confidencial.

Kjo mund të bëhet për të mbrojtur interesat e bardhezinjve mes rrezikut të vendeve të Lindjes së Mesme ose kompanive të mëdha të Shteteve të Bashkuara që përpiqen të blejnë klubin ose asetet e tyre në të ardhmen.

Kjo gjithashtu mund të mbrojë klubin kundër kërcënimeve të sanksioneve të UEFA-s dhe La Ligas.

Real Madrid konsideron ndryshimin e strukturës ekzistuese duke rregulluar privilegjet e aksionarëve ose duke e lejuar veten të shndërrohet në një korporatë të tregtuar publikisht me një kufi tregu prej 49.9 për qind një ditë – si në klubet e Bundesligës, anëtarët e Real Madridit do të zotëronin të paktën 50 për qind plus një nga aksionet e klubit.

Real Madrid aktualisht është plotësisht në pronësi të tifozëve. Struktura e re e pronësisë do t’i kthente anëtarësimet e tyre në aksione; nëse do të ketë ndonjë problem financiar në të ardhmen, bardhezinjtë thjesht do të shesin 49.9 për qind të aksioneve për të shpëtuar veten nga falimentimi, ndërsa klubi do të vazhdojë të jetë kryesisht në pronësi të tifozëve.

Të bardhët planifikojnë ta paraqesin idenë në asamblenë e ardhshme të anëtarëve këtë verë. Pritet të mbështetet nga anëtarët e klubit. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH