Sport

Fenerbahce drejt La Liga, tërhiqet nga Superliga Turke

Shkruar nga Liberale

Fenerbahce drejt La Liga, tërhiqet nga Superliga Turke

Ngjarjet fatkeqe që ndodhën më 17 mars pas sulmit të një grupi radikalësh të Trabzonsporit ndaj lojtarëve të Fenerbahces kanë pasur tashmë pasojat e tyre të para. Klubi turk njoftoi pasditen e së hënës se ka thirrur një Asamble të Përgjithshme të Jashtëzakonshme më 2 prill për të trajtuar mundësinë e largimit nga Superliga turke.

Në këtë mënyrë, skuadra e vendosur në qytetin e Stambollit mund t’i bashkohet klubit më të madh në atë pjesë. Domethënë ato skuadra që për rrethana të ndryshme nuk luajnë në ligën e vendit të cilit i përkasin.

Sipas medias ‘BPT’, një nga opsionet kryesore që Fenerbahçe po shqyrton, përveç Ligue 1, Eredivise dhe Jupiler Pro League, është edhe kalimi në La Liga. Megjithatë, ka disa pengesa ligjore që do ta pengonin klubin turk të hyjë në kampionatin spanjoll. Sipas Ligjit të Sportit, “konkurrentët e vetëm jo-spanjollë që mund të luajnë në kampionatin spanjoll janë klubet andorrase”. Në fakt, kjo ishte një nga pengesat e mëdha me të cilat mund të përballet Barcelona nëse një ditë, Katalunia bëhet e pavarur nga Spanja.

Megjithatë, në garat e tjera ata janë shumë më të hapur për këtë lloj situate. Shembulli më i qartë është Monaco, një nga klubet kryesore në Ligue 1. Me më pak se 40,000 banorë, Monaco nuk ka mjaft skuadra për të formuar ligën e vet. Për këtë arsye, klubit nga ‘The Principality’ i është lejuar që nga viti 1924 të garojë në kampionatin francez, të cilin ka mundur ta fitojë deri në tetë herë.

Monaco është konsideruar gjithmonë një nga ‘parajsat’ e mëdha fiskale në Evropë dhe klubi, përsa i përket nënshkrimeve dhe kontratave, ka përfituar shumë. Prandaj, ajo u detyrua të vendoste selinë e saj në Francë për t’iu përmbajtur politikave fiskale të vendit francez.

Me themelimin e Ligës Premier në 1992, Uellsi krijoi kampionatin e tij të pavarur lokal dhe i dha mundësinë të zgjidhte ekipet e veta nëse ata pranonin të anëtarësoheshin. Swansea, Cardiff, Newport Country, Wrexham, Colwyn Bay dhe Merthyr Town vendosën të refuzojnë propozimin për të mbetur pjesë e ligës angleze.

Të gjitha këto skuadra pretenduan në atë kohë arsye konkurruese, si dhe ato gjeografike, për të mos u anëtarësuar në ligën e Uellsit. Aktualisht, asnjë nuk po luan në Ligën Premier dhe, në vitin 2019, Colwyn Bay vendosi të transferohet në Uells.

Pas zgjerimit të NBA në 1995, Toronto Raptors dhe Vancouver Grizzlies, të dy nga Kanadaja, iu bashkuan ligës amerikane të basketbollit. Gjashtë vjet më vonë, Grizzlies u transferuan në Memphis dhe, që atëherë, Raptors janë ekskluziviteti i vetëm jashtë Shteteve të Bashkuara që luan në NBA.

E njëjta gjë ndodh edhe në MLS. Në fakt, janë deri në tri skuadra kanadeze aktualisht aktive në Ligën Amerikane: Toronto FC, Montreal Impact dhe Vancouver Whitecaps. Arsyeja kryesore që i bëri këto skuadra të konkurrojnë në Major League Soccer ishte krijimi i vonshëm i Premier League kanadeze (2019).

Janë të shumta skuadrat që për shkak të situatave politike apo gjeografike janë detyruar të kalojnë në një ligë jashtë kufijve të vendit të tyre. Një nga rastet më ekstreme është ai i Sheriff Tiraspol, rivalit të Real Madridit në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve 2021-22, të cilin, meqë ra fjala, ia dolën ta mposhtin skuadrën spanjolle në Santiago Bernabeu (1-2).

 

Një tjetër nga rastet më kurioze është ai i Busingen, i vetmi klub gjerman që luan jashtë ligave të përbëra nga DFB. Busigen është një qytet i vogël gjerman i vendosur në tokën zvicerane që, pas rithemelimit të tij në 1947, u bashkua me Federatën Zvicerane të Futbollit. Suksesi i tyre më i madh ishte ngjitja në divizionin e dytë në vitin 1973.

https://rumble.com/embed/v4h9m9k/?pub=4

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH