Sport

Çfarë dite e bukur ishte kur shkatërruam qytetin? Roma në alarm për ardhjen e ultrasve të Feyenoord

Shkruar nga Liberale

Çfarë dite e bukur ishte kur shkatërruam qytetin? Roma në

Qyteti është i blinduar. Në fakt, tifozët e Feyenoord që vijnë nga Holanda nuk do të mund të hyjnë në stadium dhe ndoshta do ta ndjekin ndeshjen në pijetoret e Romës.

Një mijë oficerë do të jenë rreth zonës së stadiumit dhe në qendër të qytetit. Mbrojtja e blinduar e shatërvanëve dhe monumenteve me vlerë. Këto janë masat e bëra nga Policia në pritje të ndeshjes së mbrëmjes së sotme në Europa League, Roma-Feyenoord. Masat u vendosën pas një diskutimi të gjatë teknik në komisariat.

Kontrollet u organizuan si në zonën e stadiumit ashtu edhe në qendrën historike të qytetit. Aeroportet ku pritet të mbërrijnë rreth njëqind tifozë holandezë pavarësisht ndalimit të udhëtimit janë gjithashtu nën vëzhgim.

Ndalimi i tifozëve holandezë filloi në vitin 2015 kur një grup shkatërroi shatërvanin Barcaccia në Piazza di Spagna. Megjithatë, një grup mbështetësish janë gati të zbresin në Romë, siç kishte ndodhur tashmë gjatë ndeshjes së Champions League të luajtur në stadiumin Olimpico kundër Lazios nëntorin e kaluar. Edhe në atë rast, pavarësisht se nuk mundën të blinin bileta për stadiumin, huliganët e Feyenoord nuk u dekurajuan dhe zbarkuan në Qytetin e Përjetshëm, duke njoftuar mbërritjen e tyre me story në Instagram. Ashtu siç ndodhi orët e fundit ku edhe në profilet e fansave të “Portokallisë” u postuan video për festimin e trazirave në Piazza di Spagna: “Çfarë dite ishte!”. Ndeshja e mbrëmjes së sotme mbetet një ndeshje me rrezik shumë të lartë përplasjesh mes tifozëve të dy skuadrave, të cilët do të përballen për të tretën herë në tre vjet. Pikërisht me rastin e ndeshjes së kthimit të fituar 4 me 1 nga skuadra e Mourinho (prillin e kaluar) 40 tifozë të Fejnord (huliganë të Roterdamit) u ndaluan pranë stadiumit olimpik teksa po përpiqeshin të hynin me disa bileta të blerë nga qytetarë italianë.

Trazira mes tifozëve të dy ekipeve pati edhe në finalen e zhvilluar në Tiranë, në maj 2022.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH