Sport

Euro 2024: Tifozët holandezë ‘pushtojnë’ Berlinin teksa përballen me Austrinë në ndeshjen e fundit në grup

Shkruar nga Enkeleda Stafa

Euro 2024: Tifozët holandezë ‘pushtojnë’ Berlinin

Holandës i duhet një pikë nga ndeshja e fundit e grupeve të martën kundër Austrisë për të siguruar kalimin në fazën eliminatore të Kampionatit Evropian, ndërsa Austrisë i duhet një fitore. Skuadra holandeze është mbështetur nga dhjetëra mijëra tifozë të veshur me portokalli në Hamburg dhe Leipzig për dy ndeshjet e deritanishme, dhe tani ata e çojnë festën e tyre të ndritshme në Berlin, ku do të luhet finalja muajin e ardhshëm. Ndoshta një provë? Fillimi është në orën 18:00. lokal . Ja çfarë duhet të dini për ndeshjen:

Përputhni faktet
– Holanda dhe Franca kanë nga katër pikë në Grupin D, një më shumë se Austria, ndërsa Polonia nuk ka pikë dhe ishte skuadra e parë e eliminuar. Franca po luan në të njëjtën kohë me Poloninë në ndeshjen e fundit të grupeve.

— Holandezët kanë një rekord të mirë kundër Austrisë dhe do të shpresojnë të arrijnë tetë fitore radhazi, duke përfshirë një fitore në fazën e grupeve ndaj Austrisë në edicionin e fundit të turneut.

- Ndeshja do të luhet në Olimpiastadion e Berlinit. Do të jetë ndeshja e parë e Holandës në stadiumin e ndërtuar nën nazistët për Olimpiadën e 1936-ës.

— Austria nuk e ka mposhtur Hollandën që nga një fitore 3-2 në një miqësore në Vjenë në vitin 1990. Holandezët fituan të dyja takimet e tyre të mëparshme konkurruese – në Kupën e Botës 1978 dhe Euro 2020.

— Holanda e filloi Euro 2024 duke mundur Poloninë 2-1 falë një goli të vonuar nga Wout Weghorst, më pas mbajti Francën në barazimin e parë dhe deri më tani të vetëm pa gola në turne. Franca humbi një sërë rastesh për të shënuar, ndërsa Xavi Simons iu anulua një gol përmes VAR-it, gjë që shqetësoi shumë trajnerin holandez Ronald Koeman.

— Koeman ndihmoi Holandën të fitonte Euro ’88 si lojtar kur Gjermania Perëndimore priti turneun. Tani ai është në detyrën e tij të dytë si trajner i Kombëtares.

— Nën drejtimin e trajnerit gjerman Ralf Rangnick, Austria humbi vetëm një nga 10 ndeshjet e saj kualifikuese për Euro 2024, ndaj Belgjikës 3-2. Ishte humbja e vetme e ekipit vitin e kaluar.

— Austria hapi Euro 2024 me një humbje 1-0 ndaj Francës, më pas mundi Poloninë 3-1.

Lajmet e ekipit
Mbrojtësi i Austrisë Gernot Trauner është jashtë fushës. Rangnick tha se 32-vjeçari "ndoshta" do të humbasë edhe ndeshjen e radhës, nëse Austria përparon.

— Homologu holandez Koeman do të jepte një përditësim për dëmtimet më vonë të hënën.

Nga numrat
— Hollanda fitoi gjysmën e 20 takimeve të mëparshme të skuadrave, ndërsa Austria fitoi gjashtë dhe pati katër barazime.

— Austria nuk kishte fituar kurrë një ndeshje në një Euro derisa fitoi dy – mbi Maqedoninë e Veriut dhe Ukrainën – në edicionin e fundit. Fitorja ndaj Polonisë ishte fitorja e tretë e saj në turne.


“Ne po luajmë kundër një kundërshtari që individualisht është po aq i mirë sa Franca. Ata nuk kanë aq shumë lojtarë të mirë, por ende shumë lojtarë të mirë. Nëse shikoni Holandën, lojtarët që nuk kanë luajtur ende fare ose kanë luajtur vetëm disa minuta, ata janë të gjithë lojtarë ndërkombëtarë të klasit të lartë dhe kanë cilësi të shkëlqyera individuale dhe gjithmonë përpiqen të gjejnë disa zgjidhje të mira. . Pra, ne nuk duam t'ua lejojmë këtë. Dhe në mënyrë që të kemi ato situata ku ne kontrollojmë lojën, duhet të kemi një performancë të lartë.” - Trajneri i Austrisë Ralf Rangnick.

“Ne kemi një ekip të mirë me shumë cilësi të ndryshme dhe mendoj se jemi të vështirë për t'u mposhtur. Por ne duhet të vazhdojmë ta tregojmë këtë.” – Sulmuesi holandez Cody Gakpo.

Përshtati për Liberale: ENKELEDA STAFA

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH