Sport

EURO 2024/ Spanja në pritje, Holanda apo Anglia në finalen e madhe

Shkruar nga Liberale

EURO 2024/ Spanja në pritje, Holanda apo Anglia në finalen e madhe

Më 12 korrik në finalen e madhe Euro 2024, Spanja është në pritje të përballjes së mbrëmjes së sotme, në një ndeshje mes Holandës dhe Anglisë.

Sot, e mërkurë 10 korrik, ora 21:00, në BVB Stadion Dortmund, luhet gjysmëfinalja e dytë e EURO 2024, mes Holandës dhe Anglisë. Mbrëmjen e djeshme Spanja fitoi 2-1 ndaj Francës, në Mynih, ku edhe u përcaktua finalistja e parë.

Për herë të dytë në pesë vjet dy peshat e rënda europiane takohen në një gjysmëfinale, me Holandën që ka triumfuar 3-1 pas kohës shtesë në një ndeshje të Ligës së Kombeve në 2019-ën. Nuk do të ishte befasi për askënd nëse ky takim i shumëpritur do të shkojë në shtesë edhe një herë; pesë nga tetë ndeshjet e fundit mes këtyre skuadrave kanë përfunduar në nivel pas 90 minutash.

"Do të jetë një natë e mrekullueshme të mërkurën mes dy kombeve të mëdha - një natë historike," parashikoi trajneri i Holandës Ronald Koeman pasi ekipi i tij arriti në gjysmëfinalen e parë të EURO që nga viti 2004 duke mundur Turqinë. Nga ana tjetër, Anglia ka arritur në këtë fazë për të dytin edicion radhazi të turneut. "Nëse vazhdojmë të tregojmë shpirt dhe bashkim, jam i sigurt se mund të shkojmë deri në fund dhe t'i fitojmë të gjitha ndeshjet", këmbënguli mbrojtësi Ezri Konsa pas fitores së penalltive në çerekfinale ndaj Zvicrës.

Holanda demonstroi në humbjen e saj 2-1 në çerekfinale ndaj Turqisë se nuk duhet gjithmonë të luajnë futboll, bazuar në zotërimin e topit për të marrë një rezultat. Pas një pjese të parë zhgënjyese, trajneri Ronald Koeman i ndryshoi gjërat duke aktivizuar Ëout Ëeghorst dhe loja e tyre u bë më e drejtpërdrejtë. Më pas ishte shpirti, vendosmëria, rritje e ritmit dhe – ndërsa Turqia kërkonte dëshpërimisht për barazimin  – ndaj një mbrojtje jashtëzakonisht e vendosur. Ai gjithashtu theksoi forcën në thellësi të skuadrës.

Përparimi i Anglisë në gjysmëfinale mund të shpjegohet me vullnetin e tyre të hekurt për të mos humbur, një strukturë mbrojtëse që është e vështirë të prishet dhe aftësia për të ndikuar në momentet më të rëndësishme. Gareth Southgate ka parë gjithashtu shenja rritjeje në performancë, dhe skuadra e tij me siguri do të duhet të rrisë sërish lojën kundër Holandës, kundërshtarë të cilët, në rastin më të mirë të tyre, luajnë me një vrull dhe rrjedhshmëri që Anglia nuk është përballur ende në Gjermani.

Dy kampet, para ndeshjes gjysmëfinale 

Ronald Koeman, trajneri i Holandës:

"Për të gjithë kombin, është diçka e veçantë. Ne jemi një komb i vogël dhe jemi në gjysmëfinale me Anglinë, Francën dhe Spanjën. Jemi vërtet krenarë. U desh të vuanim, por është një gjë e mrekullueshme, për të arritur mundësinë dhe për të luajtur në një gjysmëfinale."

Gareth Southgate, trajneri i Anglisë

"Ekipet holandeze nuk priren të ulen dhe kjo nuk është ajo që ne kemi parë prej tyre, por Ronald Koeman është një trajner me përvojë. Ne jemi të përgatitur për çdo gjë, do të jetë një ndeshje emocionuese me shumë të mira. Na duhet një hap tjetër nga ajo që treguam në ndeshjen e fundit, është një hap më lart në cilësinë e kundërshtarëve.”

Renditja e FIFA-s:

Holandë (e 7-ta në botë), Anglia (e 5-ta)

Përplasjet historike mes tyre:

22 ndeshje:

7 fitore për Holandën

6 për Anglinë

9 barazime

Pesë ndeshjet e fundit:

Holanda: F,F,H,B,F

Anglia: B,F,B,B,F

Formacionet e mundshme:

Holanda: Verbruggen; Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake; Schouten, Simons, Reijnders; Malen, Depay, Gakpo

Anglia: Pickford; Walker, Stones, Guehi; Saka, Mainoo, Rajs, Shaw; Bellingham, Foden; Kane

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH