Sport

EURO 2024/ Sot Spanja kundër Francës: Beteja taktike për finalen e madhe

Shkruar nga Liberale

EURO 2024/ Sot Spanja kundër Francës: Beteja taktike për finalen

Gjysmëfinalja e parë e UEFA EURO 2024 zhvillohet të martën në Mynih, ndërsa Spanja përballet me Francën në atë që duket të jetë një përballje magjepsëse.

Spanjës i mungojnë Dani Carvajal dhe Robin Le Normand për shkak të pezullimit, ndaj trajneri Luis de la Fuente pritet të zgjedhë Jesús Navas në krahun e djathtë. Por cili lojtar i Francës do të jetë rivali i tij i drejtpërdrejtë? Kylian Mbappé? Ousmane Dembélé? Bradley Barcola? Të gjithë janë dukshëm më të rinj se Navas dhe jashtëzakonisht të shpejtë.

Kundër kujtdo që të përfundojë, Mbappé do të jetë lojtari i ndeshjes. Kur është në formë dhe gjuan, sulmuesi francez është padyshim figura më e rrezikshme dhe klinike në futbollin botëror. Ai ende nuk e ka vulosur plotësisht autoritetin e tij në këtë turne, por kur posedoni talent si ai, atij i duhet vetëm një minutë. A mund të jetë momenti i tij sot?

Didier Deschamps ka shpenzuar një kohë të mirë për të kuptuar se si munden – ose nëse mundens panjjollët – me qëllim që të prodhojnë zgjidhje pozicionale, shënjuese dhe filozofike për të përballuar dyshen dinamike të Spanjës, Lamine Yamal dhe Nico Ëilliams.

Jules Koundé do të jetë i aftë për panikun dhe tronditjen që Ëilliams mund të shkaktojë te mbrojtësit, por francezi është po aq i besueshëm sa edhe ata në krahun e djathtë. Ai ishte i shqetësuar nga sulmuesi portugez Rafael Leão të premten, por në fund doli i padëmtuar. Ai do të inkurajohet nga kjo, së bashku me kontributin e tij Lojtari i Ndeshjes kundër Belgjikës, duke mbytur një tjetër operator dinake në Jérémy Doku me lehtësi të përkryer.

Ndërkohë, Rodri pritet të ushtrojë ndikimin e tij tij. Numri 16 i Spanjës është i bekuar me inteligjencë dhe shkathtësi, kështu që Deschamps mund të duhet të zbusë, në vend që ta eliminojë tërësisht, këtë ndikim.

Sa vendimtar mund të ishte N'Golo Kanté në këtë ndeshje? Ky i fundit është rikthyer në maksimumin e tij të gjallë në EURO 2024 dhe askush nuk mund të prishë ritmin e një kundërshtari si Kante.

Takimi i fundit i skuadrave erdhi në finalen e Ligës së Kombeve në San Siro të Milanos, më 10 tetor 2021, kur Kylian Mbappé shënoi në minutën e 80-të për një skuadër franceze të drejtuar, si tani, nga Didier Deschamps. Golin e Mikel Oyarzabal në minutën e 64-të për Spanjën e Luis Enrique e barazoi dy minuta më vonë Karim Benzema.

Kjo ishte fitorja e dytë e Francës në tetë ndeshjet e saj të fundit kundër Spanjës (1-5 barazime), tjetra një sukses miqësor 1-0 në Stade de France më 4 shtator 2014; Spanja fitoi 2-0 në të njëjtin vend më 28 mars 2017, ndeshjen e fundit miqësore të skuadrave.

Takimet e mëparshme

Ndeshje: 36

Fitore të Spanjës: 16

Fitore të Francës: 13

Barazime: 7

Gola të Spanjës: 64

Gola të Francës: 39

 

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH