Sport

Euro 2024: Rumania dhe Sllovakia takohen nesër në Grupin E, ku barazimi i kalon të dyja

Shkruar nga Enkeleda Stafa

Euro 2024: Rumania dhe Sllovakia takohen nesër në Grupin E, ku

Rumania dhe Sllovakia takohen në grupin më të ekuilibruar në Kampionatin Evropian. Një barazim të mërkurën do t'i dërgonte të dy në fazën e 16. Ndeshja e së mërkurës fillon në Frankfurt në orën 18:00. me orën lokale, në të njëjtën kohë kur Belgjika dhe Ukraina nisin në Shtutgart. Ja çfarë duhet të dini për ndeshjen:

Përputhni faktet
— Çdo ekip në Grupin E mund të përfundojë në çdo pozicion nga i pari në i fundit në renditje. Është grupi i vetëm në Euro 2024 ku çdo skuadër fitoi një ndeshje dhe humbi një ndeshje në dy raundet e para.

— Një nga Rumania dhe Sllovakia do të jetë në raundin e 16-të dhe një barazim do t'i avancojë të dyja. Nëse është kështu, Rumania do të jetë në dy vendet e para për shkak të një golavarazhi superior ndaj Sllovakisë. Sllovakia do të ishte e treta dhe ndër katër skuadrat më të mira të vendit të tretë që do të avanconin.

— "Biscotto" është fjala italiane për biskota që në gjuhën e futbollit do të thotë një lojë ku dy skuadra mund të krijojnë një rezultat që u përshtatet të dyjave. Shembulli më i famshëm është fitorja 1-0 e Gjermanisë Perëndimore ndaj Austrisë në Kupën e Botës 1982, ku të dyja skuadrat në fakt ndaluan së luajturi pas golit të minutës së 11-të. Ndeshja “Turpi i Gijonit” e kaloi dhe eliminoi Algjerinë. Ai siguroi që në turnetë e ardhshëm të luhej në të njëjtën kohë raundi i fundit i lojërave në një grup.

Lajmet e ekipit

— Mbrojtësi i Sllovakisë, David Hancko, kishte qenë në dyshim për shkak të një dëmtimi në kërthizë kundër Ukrainës, megjithëse trajneri Francesco Calzona mund të emëronte të njëjtin formacion fillestar për herë të tretë.
— Rumania nuk ka shqetësime të mëdha për dëmtime.

Nga numrat
— Rumania ka humbur 11 nga 18 ndeshjet e saj në Euro, por asnjëherë më shumë se 2-0. Kjo humbje rekord u përputh me mposhtjen nga Belgjika të shtunën.

— Skuadrat nuk janë takuar në një lojë konkurruese për gati 25 vjet, në një grup kualifikues për Euro 2000. Një skuadër rumune e drejtuar nga Gheorghe Hagi fitoi 5-1 në Sllovaki.

— Sulmuesi i Sllovakisë Ivan Schranz është ndër katër lojtarët që kanë shënuar dy gola në Euro 2024. Totali kolektiv i autogolave ​​ishte gjashtë deri të hënën.

“Ne duhet të luajmë për të fituar. Nuk do të mendojmë se barazimi mund të na ndihmojë”. — Trajneri i Rumanisë, Edward Iordănescu.

- "Ne jemi historia e Hirushes në fazën e grupeve." - Trajneri i Sllovakisë, Francesco Calzona.

 

Përshtati për Liberale: ENKELEDA STAFA

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH