Sport

EURO 2024/ Prag-ndeshja me Italinë, vlerësimi i Silvinjos për yllin e Inter

Shkruar nga Liberale

EURO 2024/ Prag-ndeshja me Italinë, vlerësimi i Silvinjos për

Trajneri i Shqipërisë Sylvinho mendon se mesfushori i Interit, Kristjan Asllani është rritur dhe pjekur shumë në mentalitetin e tij.

“Veçanërisht, ai është bërë i fortë për sa i përket mentalitetit të tij,” theksoi Sylvinho.

Asllani konsiderohet një lojtar kyç për Shqipërinë, në Euro 2024.

22-vjeçari mund të mos jetë një titullar i rregullt për klubin e tij Inter, megjithatë, me kombëtaren është një histori tjetër. Asllani e nis më shpesh se jo nën drejtimin e trajnerit aktual kuqezi, Sylvinho.

Asllani bëri një paraqitje të pjekur në një fitore në Serie A ndaj Fiorentinës në janar.

22-vjeçari luajti në një sërë ndeshjesh drejt fundit të sezonit. Kjo erdhi pasi Simone Inzaghi bëri eksperimente te skuadra e Interit, pasi arriti titullin.

Natyrisht, Sylvinho do të shpresojë që mesfushori i Interit të transferojë formën e tij më të mirë nga sezoni i klubit në Europinin e kësaj vere. Shqipëria ka një provë të vështirë në ndeshjen hapëse ndaj Italisë.

Ndaj, një pyetje e madhe për turneun e Shqipërisë do të jetë se si mund të performojë Asllani si një nga yjet e skuadrës së tij, dhe jo në rolin e rezervës së Hakan Calhanoglu, që ka në nivel klubesh.

Megjithatë, nuk është sikur Asllani nuk ka pasur kurrë mundësi të luajë në Inter.

Natyrisht, paraqitja në mesfushë nuk do të jetë kurrë e lehtë me Calhanoglu, Nicolo Barella dhe Henrikh Mkhitaryan përpara tij. Ish-mesfushori i Empolit i ka pasur shanset e tij, si nga fillimi ashtu edhe nga stoli.

Kuqezinjtë do të përballen në Dortmund të shtunën më 15 qershor me azzurrët në ndeshjen e tyre të parë të fazës së grupeve.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH