Sport

Euro 2024: Një ndeshje e domosdoshme për tu fituar nga çekët kundër Turqisë, të cilës i duhet vetëm një barazim për të përparuar

Shkruar nga Enkeleda Stafa

Euro 2024: Një ndeshje e domosdoshme për tu fituar nga

Turqisë i duhet një pikë nga ndeshja e fundit e grupit kundër Çekisë në Hamburg për të siguruar kalimin në fazën eliminatore të Kampionatit Evropian. Çekët kanë nevojë për një fitore dhe një favor nga Portugalia fituese e grupit kundër Gjeorgjisë në ndeshjen tjetër në të njëjtën kohë. Fillimi është në orën 21:00. lokale  të mërkurën. Ja çfarë duhet të dini për ndeshjen:


— Turqia ka tre pikë në Grupin F, dy më shumë se Republika Çeke, pasi hapi me një fitore 3-1 ndaj Gjeorgjisë përpara se të humbiste me Portugalinë 3-0. Çekët humbën ndaj Portugalisë 2-1 përpara se të barazonin me Gjeorgjinë 1-1 në Hamburg.

— Turqia do të eliminohet nëse humbet dhe Gjeorgjia mund Portugalinë në ndeshjen tjetër. Gjeorgjia ka një pikë nga barazimi me çekët.

— Nëse Republika Çeke dhe Gjeorgjia fitojnë të dyja, vendi i dytë dhe i tretë do të vendoset për diferencën e golave, pastaj golat e shënuar, pastaj pikët disiplinore, pastaj renditja e kualifikimeve. Republika Çeke do të përfundojë e treta me dy pikë nëse barazohet me Turqinë dhe Gjeorgjia nuk fiton. Një humbje do të thotë eliminim i sigurt.

— Turqia fitoi kur skuadrat u takuan në Euro 2008 dhe 2016, të dyja herë në ndeshjen e fundit të grupeve, dhe ka fituar tre takimet e fundit.

– Do të jetë ndeshja e parë e Turqisë në Volksparkstadion të Hamburgut, ku çekët barazuan kundër Gjeorgjisë në ndeshjen e tyre të mëparshme.

Lajmet e ekipit
— Lojtarët e Turqisë, Arda Guler dhe Irfan Kahveci u stërvitën plotësisht me ekipin të hënën pas ushtrimeve të lehta një ditë më parë. Portieri Mert Gunok dhe mesfushori Orkun Kokcu e anashkaluan seancën me respekt, me probleme në gju dhe kyçin e këmbës.

- Trajneri i Republikës Çeke, Ivan Hasek do të jepte një përditësim të lëndimit të martën.

Nga numrat
— Ekipet janë takuar 11 herë që kur Republika Çeke u bë një vend më vete, me pesë fitore secila dhe një barazim. Çekosllovakia fitoi shtatë nga 10 ndeshjet e saj kundër Turqisë, me dy barazime.

— Sulmuesi çek Patrik Schick ishte golashënuesi më i mirë i përbashkët në Euron e fundit me pesë gola, baraz me Cristiano Ronaldon. Schick shënoi kundër Gjeorgjisë për golin e tij të gjashtë në përgjithësi.


"Ne të gjithë do të duhet t'i përmbahemi taktikave tona, të jemi solidë, të përqendruar, të kemi vullnetin për të fituar çdo top. Ne do të duhet të përballemi me një atmosferë të zhurmshme të krijuar nga tifozët turq – këtë e di nga ndjekja e ligës turke”. — Mbrojtësi i Republikës Çeke, Robin Hranac.

“Ne kemi tre pikë pas dy ndeshjesh. Ndeshja me Gjeorgjinë ishte një fillim i mirë. Portugalia ishte ajo që mund ta kishim fituar në një ditë të mirë me një paraqitje të jashtëzakonshme, por Portugalia ishte shumë e fortë atë ditë. Kemi ende një ndeshje përpara. Ne duam të marrim gjashtë pikë dhe të përfundojmë në vendin e dytë në grup”. — Mbrojtësi i Turqisë Kaan Ayhan.

Përshtati për Liberale: ENKELEDA STAFA

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH