Sport

Euro 2024/ Humbja e Shqipërisë siguron biletat për Anglinë, Francën dhe Holandën

Shkruar nga Liberale

Euro 2024/ Humbja e Shqipërisë siguron biletat për Anglinë,

Vendi i Anglisë në 1/16 e Euro 2024 u sigurua të hënën në mbrëmje, falë rezultateve që e garantojnë atë si një nga skuadrat e treta më të mira në fazën e grupeve.

Spanja mundi Shqipërinë 1-0 në Dusseldorf, për të siguruar kreun e Grupit B, që nga ana tjetër nënkuptonte se Anglia kalon si një nga katër vendet për një ekip që do të përfundonte në vendin e tretë.

Humbja e Shqipwrisw gjithashtu i dha Francës dhe Holandës kualifikimin pavarësisht nga rezultati i ndeshjeve të tyre të fundit të Grupit D të martën mbrëma.

Anglia - e cila ka katër pikë, kështu që nuk mund të përfundojë më poshtë se vendi i tretë. Tre Luanwt mund të fitojnë Grupin C nëse mposhtin Slloveninë në Këln dhe gjithashtu mund të përfundojë në krye me një barazim nëse Danimarka nuk mund Serbinë.

Nëse Anglia barazon ndërsa Danimarka fiton, atëherë renditja për dy vendet e para do të vendoset në diferencën e përgjithshme të golave, më pas golat e përgjithshëm të shënuar dhe më tej pikët disiplinore. Çdo ekip që përfundon në vendin e tretë me një rekord më të mirë se tre pikë dhe një gola diferencë minus tre do të kalojë në fazën e eliminimit.

Nëse Anglia del si fituese e Grupit C, atëherë barazimi i tyre i 16-tës së fundit do të jetë në Gelsenkirchen të dielën, kundër një ekipi të vendit të tretë nga grupi D, E ose F.

Në Grupin D, Austria aktualisht është e treta përpara ndeshjes së saj të fundit kundër Holandës. Megjithatë, në Grupin E, të katër skuadrat – Rumania, Belgjika, Sllovakia dhe Ukraina – kanë nga tre pikë. Në Grupin F, Republika Çeke është e treta, me pikë të barabarta me Gjeorgjinë e vogël, por me një gol diferencë më të mirë.

Nëse Anglia përfundon e dyta në Grupin C, atëherë do të përballet me Gjermaninë nikoqire në Dortmund të shtunën. Nëse skuadra e Southgate do të përfundonte e treta, ata do të luanin ose me Portugalinë fituese të Grupit F në Frankfurt më 1 korrik ose me fituesit ende të pavendosur të Grupit E në Mynih të nesërmen.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH