Sport

Euro 2024: Belgjika e De Bruyne luan me Ukrainën në një grupin E, pritet spektakël

Shkruar nga Liberale

Euro 2024: Belgjika e De Bruyne luan me Ukrainën në një grupin E,

Belgjika do të luajë me Ukrainën të mërkurën në Grupin E në Kampionatin Evropian. Me të gjitha skuadrat në grup me tre pikë pas dy ndeshjesh, vetëm goladiferenca ndan nga lart poshtë. Ndeshja fillon në orën 21:00. lokale në Shtutgart. Ja çfarë duhet të dini për ndeshjen:


— Belgjika e filloi fushatën e saj me një fitore 2-0 kundër Rumanisë pasi u trondit nga Sllovakia në ndeshjen e saj hapëse.

— Skuadra e renditur nr. 3 në botë është e dyta në grup për nga diferenca e golave ​​që shkon në raundin e fundit të ndeshjeve.

— Ukraina pësoi një humbje 3-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen e saj hapëse, por u përgjigj duke mundur Sllovakinë 2-1.

– Të dyja skuadrat e dinë se një fitore do të jetë e mjaftueshme për të garantuar vendin e tyre në raundin e 16-të.

Lajmet e ekipit
— Axel Witsel i ka munguar të dyja ndeshjet e Belgjikës deri më tani dhe as nuk ka udhëtuar me skuadrën për ndeshjen kundër Rumanisë.

— Kjo është hera e parë që Belgjika dhe Ukraina takohen në futbollin ndërkombëtar.

— Romelu Lukaku është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Belgjikës me 85, por ai ende duhet të dalë nga pista në këto Euro, pasi kishte tre gola të përjashtuar nga VAR.

— Ukraina ka kaluar në fazën eliminatore të një Euro një herë në tre përpjekjet e mëparshme , duke arritur në çerekfinale tre vjet më parë.

– Andriy Yarmolenko i Ukrainës po luan në Euron e tij të katërt në moshën 34-vjeçare.


— “Për Andriy Yarmolenkon, është Euro e katërt dhe ai di absolutisht gjithçka për këtë turne, për futbollin. Ajo që ai ka për të na thënë është e paçmueshme.” — Mbrojtësi i Ukrainës, Illia Zabarnyi.

— ”(Ukraina) kanë një situatë në vendin e tyre që nuk është e lehtë. Ata janë të vendosur të bëjnë shumë të lumtur fansat dhe kombin e tyre. Ata do të japin gjithçka, ashtu si ne.” - Mbrojtësi i Belgjikës Arthur Theate.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH