Sport

Cristiano Ronaldo në Bundesligë? Nuk duket e pamundur

Shkruar nga Liberale

Cristiano Ronaldo në Bundesligë? Nuk duket e pamundur

Një përditësim i madh për të ardhmen e Cristiano Ronaldos është shfaqur pas raportimeve se ai mund të kthehet në Evropë.

Portugezi bëri një rikthim shokues te Manchester United në vitin 2021, por 15 muaj më vonë ai u lirua nga kontrata e tij pasi u përplas me trajnerin Erik ten Hag.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë vendosi t’i bashkohet skuadrës së Ligës Pro Saudite Al-Nassr, një lëvizje që nisi një investim masiv në futboll në shtetin e Gjirit.

Ronaldo ka shënuar 56 gola në 60 ndeshje për klubin, por me kontratën e tij që i skadon vitin e ardhshëm, e ardhmja e tij duket e pasigurt.

Javën e kaluar 39-vjeçari u lidh me një lëvizje shokuese te kampionët e sapo kurorëzuar të Bundesligës, Bayer Leverkusen, trajneri i të cilëve – Xabi Alonso thuhet se dëshiron të ribashkohet me ish-bashkëlojtarin e tij në Real Madrid.

Megjithatë, raportimet e reja janë shfaqur që sugjerojnë se Ronaldo mund të zgjasë kohën e tij në Ligën Pro Saudite.

Sipas gazetarit Ben Jacobs, superylli nuk e ka përjashtuar mundësinë e vazhdimit të kontratës me Al-Nassr deri në vitin 2026, kohë në të cilën ai do të ishte 41 vjeç.

Raportohet se ka motive financiare në lojë, si dhe ato sportive. Klubi dhe Liga Profesionale e Arabisë Saudite thuhet se janë të prirur për të mbajtur Ronaldon pranë pasi rinovimi i të drejtave televizive të ligës do të ndodhë në vitin 2025. Të kesh Ronaldon pranë për ciklin e ardhshëm të të drejtave konsiderohet si e rëndësishme. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH