Sport

Cristiano Ronaldo kthehet në lojë teksa Portugalia dhe Turqia kërkojnë fitoren e dytë radhazi në Euro 2024

Shkruar nga Enkeleda Stafa

Cristiano Ronaldo kthehet në lojë teksa Portugalia dhe Turqia

DORTMUND, Gjermani (AP) - Cristiano Ronaldo dhe Portugalia luajnë me Turqinë në ndeshjen e tyre të dytë në grup në Kampionatin Evropian. Të dy vendet hapën lojën e Grupit F me një fitore, me Portugalinë që mundi Republikën Çeke 2-1 dhe Turqinë duke mundur Gjeorgjinë 3-1. Fillimi është në orën 18:00. lokale (1600 GMT) në Dortmund. Ja çfarë duhet të dini për ndeshjen:

— Ronaldo 39-vjeçar humbi vendin e tij në ekipin e Portugalisë në Kupën e Botës në vitin 2022, por ai duket të jetë titullar i garantuar si kurrë më parë nën drejtimin e Roberto Martinez, i cili u bë trajner pas turneut në Katar. Ronaldo është kapiten dhe luajti të gjithë ndeshjen kundër çekëve, megjithëse nuk shënoi.

— Portugalia u ndesh me një ekip të Republikës Çeke, i cili u ul dhe u mbrojt në numër në Leipzig. Turqia nuk ka gjasa ta bëjë këtë, duke pasur parasysh forcën e saj në sulm, kështu që prisni që Ronaldo dhe kompania të kenë më shumë hapësirë ​​për të ecur përpara.

— Arda Guler është ai që duhet parë për Turqinë. Mesfushori sulmues 19-vjeçar nga Real Madrid shënoi një nga golat e turneut kundër Gjeorgjisë - një ulëritës me rreze të gjatë në këndin e sipërm - për të marrë rekordin e Ronaldos si golashënuesi më i ri debutues në një kampionat evropian.


Romelu Lukaku i Belgjikës bën gjeste në fushë gjatë një ndeshje të Grupit E midis Belgjikës dhe Sllovakisë në turneun e futbollit Euro 2024 në Frankfurt, Gjermani, të hënën, 17 qershor 2024. (AP Photo/Darko Vojinovic)
Euro 2024: Belgjika e tronditur duket se do ta rikthejë Kampionatin Evropian në rrugën e duhur kundër Rumanisë
Harry Kane i Anglisë del nga fusha për t'u zëvendësuar gjatë një ndeshje të Grupit C midis Danimarkës dhe Anglisë në turneun e futbollit Euro 2024 në Frankfurt, Gjermani, të enjten, 20 qershor 2024. (AP Photo/Darko Vojinovic)
UEFA thotë se do të përmirësojë fushën e Frankfurtit pas ndërprerjes së terrenit në ndeshjen Angli-Danimarkë në Euro 2024
Luka Lochoshvili i Gjeorgjisë, majtas, flet me Gjeorgjianin Khvicha Kvaratskhelia gjatë një ndeshje të Grupit F midis Turqisë dhe Gjeorgjisë në turneun e futbollit Euro 2024 në Dortmund, Gjermani, të martën, 18 qershor 2024. (AP Photo/Martin Meissner)
Euro 2024: Gjeorgjia dhe Republika Çeke të dëshpëruara për të dalë nga shenja në Grupin F
— Turqia po luan ndeshjen e dytë radhazi në Westfalenstadion të Dortmundit. Tifozët e saj e kthyen stadiumin në një det të kuq kundër Gjeorgjisë dhe me siguri do të tejkalojnë mbështetjen portugeze të shtunën.

— Portugalia ose Turqia do të garantojnë një përfundim në vendin e parë në grup me një fitore në Dortmund dhe nëse Gjeorgjia-Republika Çeke barazohet në Hamburg të shtunën më herët.

Lajmet e ekipit
- E gjithë skuadra prej 26 lojtarësh e Portugalisë ka qenë në stërvitje, kështu që Martinez ka përsëri disa vendime të vështira për të marrë, duke pasur parasysh forcën në thellësi të grupit. Joao Palhinha po kërkon një rikthim si spikeri në mesfushë.

— İrfan Can Kahveci humbi fitoren ndaj Gjeorgjisë për shkak të lëndimit dhe ende nuk është kthyer në stërvitje të plotë me Turqinë.

Nga numrat
— Ronaldo do të kërkojë t'i shtojë rekordit të tij 14 gola në Kampionatet Evropiane. Kjo është pesë më shumë se rivali i tij më i afërt - Michel Platini, nëntë golat e të cilit erdhën të gjithë në të njëjtin turne (1984). Do të jetë gjithashtu paraqitja e 27-të e rekordeve të Ronaldos në Euro.

— Portugalia fitoi të 10 ndeshjet e saj kualifikuese për Euro 2024 dhe më pas ndeshjen hapëse në grup. Skuadra gjithashtu ka mundur Turqinë në secilën nga gjashtë ndeshjet e fundit konkurruese dhe në të tre takimet e tyre në Euro.

— Duke startuar kundër çekëve, mbrojtësi portugez Pepe u bë – në moshën 41 vjeç e 113 ditë – lojtari më i vjetër që ka luajtur në një kampionat evropian.

— Duke mposhtur Gjeorgjinë, Turqia përfundoi një seri humbjesh në ndeshjen hapëse në secilën nga pesë paraqitjet e saj të fundit në Euro.

atë që ata thonë
“Ne presim një lojë krejtësisht të ndryshme. Turqia ka lojtarë më të mirë (se Republika Çeke) dhe ata do të duan një ndeshje tjetër”. — Sulmuesi portugez Diogo Jota.

“Edhe në mot të keq, ata ishin në stadium për ne dhe ishin aq të zhurmshëm. Me ta, ndihemi sikur po luajmë me 12 meshkuj.” — Mbrojtësi i Turqisë Ferdi Kadıoğlu për tifozët e zhurmshëm dhe të pasionuar të ekipit të tij.

Përshtati për Liberale: Enkeleda STAFA 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH