Sport

Chelsea-Liverpool, finalja e Kupës “Carabao” mbyllet me “firmën” e Virgil van Dijk

Shkruar nga Liberale

Chelsea-Liverpool, finalja e Kupës “Carabao” mbyllet me

Kapiteni i Liverpool FC Virgil van Dijk përcaktoi fituesin në kohën shtesë, ndërsa skuadra e Jurgen Klopp mundi Chelsean 1-0 për të vendosur një rekord të 10-të trofeve “Carabao Cup”.

Mbrojtësi holandez, i cili në mënyrë të diskutueshme pati një tjetër goditje me kokë në të njëjtin fund në pjesën e dytë pas ndërhyrjes në VAR, u ngrit mbi Mykhailo Mudryk për të tundur rrjetën me kokë në këndin e Kostas Tsimikas në minutën e 118-të.

Nuk ishte më shumë se sa goli i holandezit, i cili ngriti trofeun e tij të parë si kapiten i Liverpool-it, por e meritoi të ishte heroi i finales pas një paraqitjeje monumentale në mbrojtje në një fitore që dukej kundër gjasave të arrihej në shtesë.

Klopp u bë trajneri i tretë i Liverpool-it që fiton trofeun më shumë se një herë, ndërsa lamtumira e tij e gjatë pas largimit në fund të sezonit filloi me të parin nga katër trofe të mundshëm.