Sport

Champions League, paqe në “Allianz Arena”, fati i finales vendoset në Bernabeu

Shkruar nga Liberale

Champions League, paqe në “Allianz Arena”, fati i finales

Ndeshja e parë e fazës gjysmëfinale mes Bayern Munchen dhe Real Madrid ka përfunduar me rezultatin 2:2 duke lënë gjithçka të hapur për në ndeshjen e kthimit që do të luhet në Santiago Bernabeu.

Përfundon me emocione ndeshja në Mynih, por mund të kishte qenë shumë ndryshe nëse Bayern do ta mbyllte ndeshjen.

Mikpritësit dolën me të gjitha armët në pjesën e dytë dhe përmbysën epërsinë e Real Madridit brenda 12 minutave nga rifillimi.

Leroy Sane shënoi golin e tij të parë që nga tetori 2023 përpara se Harry Kane ta kthente rezultatin nga pika e bardhë.

Bayern duhet të kishte shënuar më shumë, por Real Madridi qëndroi mjaftueshëm dhe shfrytëzoi shansin ekur Kim Minjae rrëzoi Rodrygo brenda zonës.

Vinicius Jr nuk do të humbiste kurrë dhe siguroi dyfishin e tij për të siguruar që ne të shkojmë në ndeshjen e dytë me kushte.

Ndeshja filloi vrullshëm për “galaktikët” të cilët gjetën rrugën e rrjetës në minutën ’24 me anë të Vinicius Jr pas një pasimi të mrekullueshëm nga Toni Kross.

Champions League, paqe në “Allianz Arena”, fati i finales

Pjesa e parë u mbyll me epërsinë e Realit, ndërsa e dyta nisi me një përmbysje nga ana e bavarezëve të cilët brenda 4 minutash shënuan dy gola me anë të Lerony Sane në minutën ’53 dhe Harry Kane në minutën ’57.

Kur u duk se ndeshja po mbyllej me fitoren e bavarezëve, Vinicius JR shënoi sërish, këtë herë me penallti duke vulosur barazimin në Allianz Arena.

Gjithçka mbetet për tu vendosur në Madrid javën e ardhshme.

Champions League, paqe në “Allianz Arena”, fati i finales

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH