Sport

"Ka tifozë fantastikë"/ BBC artikull për Kombëtaren Shqiptare: Shqipëria, gati për të bërë historinë ndaj Spanjës!

Shkruar nga Liberale

"Ka tifozë  fantastikë"/ BBC artikull për

Kombëtarja shqiptare do të luajë sot kundër Spanjës, ndeshje kjo e vlefshme për grupin B të Euro 2024.

Ndeshaj e sotme do të vendosë nëse Shqipëria do të kualifikohet për në fazën tjetër të Europianit, apo do e mbyllë këtu udhëtimin e saj.

BBC i ka kushtuar një artikull kuqezinjve, duke vlerësuar në maksimum ekipin e drejtuar nga Sylvinho. BBC shkruan se, kjo kombëtare është gati për të shkruar historinë.

Shkrimi i BBC:

Shqipëria e dobët përballet me një nga favoritët për të fituar Euro 2024, Spanjën, me të cilën do të luajnë të hënën.

Shqiptarët mbeten “ambiciozë” pasi kërkojnë të sigurojnë një pikë eliminimi për herë të parë në historinë e tyre.

Spanja tashmë është kualifikuar nga Grupi B si fituese, ndërsa Shqipëria është e treta me një pikë.

Shqipëria humbi ndaj Italisë pavarësisht se shënoi golin më të shpejtë në historinë e Europianëve dhe më pas mbajti Kroacinë në një barazim 2-2, një barazim dramatik në momentin e fundit.

Trajneri Sylvinho thotë se skuadra e tij “do të luftojë” kundër Spanjës.

Ai tha: “Ata janë një skuadër e fortë dhe ne kemi një lojë të vështirë përpara. Por ne do t’ia dalim”.

“Ne kemi lojtarë të guximshëm që janë ambiciozë dhe mezi presim të luajmë mirë kundër tyre”, shtoi ai.

Sulmuesi i Shqipërisë, Arbër Hoxha tha se Spanja është “skuadra më e mirë në këtë grup, dhe jo vetëm, por edhe i gjithë turneut”.

Skuadra e Sylvinhos, e cila nuk arriti të dilte nga faza e grupeve në Euro 2016 kur drejtohej nga De Biasi, është në një pozicion të vështirë, por braziliani tha se ekipi i tij është “krenar” për paraqitjen e tyre në Gjermani deri më tani dhe dëshiron të bëjë një hap më tej.

“Ka tre milionë shqiptarë në Shqipëri dhe më shumë se nëntë apo 10 milionë në mbarë botën. Ka qenë një brez që nuk e ka parë kurrë skuadrën e tyre në një kampionat europian”, tha Sylvinho.

“Ne të gjithë po bëjmë një punë vërtet të mirë. Jemi të gjallë, krenarë dhe ambicioz. Spanja është e fortë, por ne do të bëjmë lojën tonë në 90 minutat. Do të ishim të lumtur të luajmë në 16-shen e fundit, por ne duhet të japim performancën tonë më të mirë”, shtoi ai.

“Shqipëria tashmë ka krijuar një surprizë”

Kualifikimi i Spanjës për 16-shen e fundit është konfirmuar tashmë, por trajneri Luis de la Fuente e cilësoi ndeshjen me Shqipërinë si të vështirë.

“Shqipëria ka tifozë fantastikë dhe tashmë ka krijuar një surprizë këtu”, tha shefi i Spanjës.

“Ne do t’i qasemi kësaj loje ashtu siç kemi bërë në të gjitha të tjerat, sikur të jetë e fundit. Sigurisht, ne kemi një plan loje për lojtarët që mendojmë se janë të përshtatshëm për këtë lojë. Ne jemi të fokusuar vetëm në fitore, sepse duam të fitojmë çdo lojë”, tha ai më tej.

Shqipëria mund të zërë vendin e dytë nëse mposht Spanjën dhe Kroacia mund Italinë, megjithëse, nëse diferenca e fitores së Kroacisë është dy gola më e madhe se ajo e Shqipërisë, do të zinin ata vendin e dytë.

Edhe nëse Shqipëria nuk arrin të përfundojë në dy vendet e para, ajo ka ende një shpresë si një nga katër skuadrat më të mira të vendit të tretë.

Lajmet e ekipit Shqipëri – Spanjë

Shqipëria do të jetë pa sulmuesin Mirlind Daku, i cili është dënuar me dy ndeshje pasi ka drejtuar tifozët e vendit të tij në thirrje nënçmuese. Klaus Gjasula ka një goditje të lehtë, por duhet të jetë në dispozicion, ndërsa Rey Manaj dhe Enea Mihaj janë rikuperuar të dy nga lëndimet.

Trajneri i Spanjës, De la Fuente, la të kuptohet për një rotacion të mundshëm, duke thënë se “gjëja e fundit që duam janë lëndimet” në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes.

Më e mira nga statistikat

Spanja i ka fituar të tetë përballjet e mëparshme me Shqipërinë (31 gola, 3 kundër). Është rekordi më i mirë 100% i Spanjës kundër çdo kundërshtari, së bashku me Lihtenshtajnin dhe Maltën, me të cilët ata janë përballur dhe mposhtur në tetë raste.

Shqipëria ka pësuar të paktën dy herë në të tetë takimet e saj me Spanjën në të gjitha garat. Humbja e tyre 9-0 kundër tyre në një ndeshje kualifikuese për Euro në dhjetor 1990 mbetet humbja e tyre më e madhe konkurruese ndonjëherë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH