Sport

GRUPI C/ Anglia i bën nder Sllovenisë, eliminohet Serbia

Shkruar nga Liberale

GRUPI C/ Anglia i bën nder Sllovenisë, eliminohet Serbia

Anglia e mbylli në krye grupin e saj në Euro pas një barazimi 0-0 me Slloveninë, që do të thotë se ata shmangën disa nga skuadrat kryesore të kompeticionit në raundin tjetër.

Rezultati në Këln ishte i mjaftueshëm për t'i çuar të besuarit e Gareth Southgate si fitues të Grupit C, të martën në mbrëmje.

“Tre Luanët” janë kritikuar për paraqitjet e dobëta në ndeshjet e tyre në grup, por arritën të shkojnë në nokaut në pozicionin më të fortë të mundshëm.

Paraqitja tërhoqi disa ngacmime nga turma teksa ata çaluan në vijën kundër Sllovenisë.

GRUPI C/ Anglia i bën nder Sllovenisë, eliminohet Serbia

Djemtë e Southgate patën të njëjtat probleme si ndeshjet e mëparshme, por e mbyllën garën në kuotën e pesë pikëve. Tre Luanët ia dolën gjithsesi dhe do të luajnë me një nga fituesit më të mirë të vendit të tretë nga Grupi D, E ose F në Gelsenkirchen të dielën në orën 17:00.

Holanda përfundoi e treta në Grupin D dhe ka impresionuar, por pësoi një humbje befasuese ndaj Austrisë së Ralf Rangnick, duke humbur 3-2, të martën në mbrëmje.

Në grupin E, Rumania, Belgjika, Sllovakia dhe Ukraina janë të barabarta me tre pikë, dhe Republika Çeke është në vendin e tretë në Grupin F, në nivel me Gjeorgjinë, por mbi to në diferencën e golave.

Me barazimin e së martës në mbrëmje, Anglia arriti të rezervonte një vend në krye të grupit, duke shmangur Francën, Portugalinë, Spanjën dhe Gjermaninë.

GRUPI C/ Anglia i bën nder Sllovenisë, eliminohet Serbia

Trent Alexander Arnold u hoq nga formacioni fillestar në favor të Conor Gallagher në ndryshimin e vetëm në skuadrën e Anglisë - vetëm që lojtari i Chelsea-t të fiksohej në mënyrë joceremonike në pjesën e parë.

Ndeshja u luajt në nxehtësi 24 gradë Celsius, ndërsa Gjermania gëzon diçka si një mini-valë të nxehti.

Ndërkohë, Sllovenia renditet e dyta me tre pikë teksa në ndeshjen tjetër të grupit, Danimarka barazoi pa gola ndaj Serbisë.

Danezët renditen të tretët dhe duhet të shpresojnë për një vend mes vendeve të treta më të mira ndërsa Serbia e mbyll këtu aventurën europiane.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH