Sport

Analiza e THE ECONOMIST/ Euro 2024, superkompjuteri përzgjedh ekipet favorite të turneut

Shkruar nga Liberale

Analiza e THE ECONOMIST/ Euro 2024, superkompjuteri përzgjedh ekipet

Në analizën e skuadrave favorite që mund të fitojnë Euro 2024, The Economist ka zgjedhur Anglinë.   

“Shanse të tilla të favorshme mund të pasqyrojnë edhe peshën e madhe të parave të bastuara nga tifozët e saj të shumtë, të cilët përbëjnë një pjesë të madhe të tregut ndërkombëtar të basteve!”, shkruan revista prestigjoze.

Ekipi i të dhënave të Economist ka përdorur tre masa për të vlerësuar shanset e tyre të vërteta.

Analiza fillon me simulimet e ndeshjeve. Sipas një “super-kompjuteri” të krijuar nga boffins në OPTA, një kompani statistikore futbolli, Anglia ka 20% shanse për fitore, krahasuar me 19% për Francën dhe 12% për Gjermaninë (shih grafikun).

Analiza e THE ECONOMIST/ Euro 2024, superkompjuteri përzgjedh ekipet

Llogaritja e OPTA bazohet në mijëra simulime ndeshjesh dhe analiza të pikave të forta të ekipit!

Mbi këtë analizë, skuadra e Anglisë është favoritja kryesore dhe më e forta e turneut. Por këto sisteme nuk mund të ndikojnë në fatin që mund të kenë ekipet gjatë turneut (Për shembull Anglia krijon raste të shumta dhe e godet 3 herë shtyllën, por mund të eliminohet pas një penalltie të dyshimtë).  

Analiza përcakton Francën ekipin tjetër favorit. Pas saj vijnë Gjermania, Spanja, Portugalia,  Holanda dhe Italia.

Kampionati Europian nis sot në Gjermani dhe mbyllet më 14 korrik, me finalen e madhe të turneut. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH