Sport

ANALIZA E BBC/ Perëndimi i 'epokës së artë' të Kroacisë... dhe Shqipëria!

Shkruar nga Liberale

ANALIZA E BBC/ Perëndimi i 'epokës së artë'

Shqipëria po luan në turneun e saj të dytë të madh pas kualifikimit më parë në Euro 2016

Mund të mos ketë qenë një fitore, por për Shqipërinë sigurisht që është ndjerë e tillë. Pasi Klaus Gjasula shënoi golin e barazimit në minutën e 95-të në një thriller 2-2 me Kroacinë, tifozët festuan përshumë kohë pas fishkëllimës së fundit - zhurma e daulleve u dëgjua si dhe fishekzjarreve  teksa po largoheshin nga stadiumi “Volksparkstadion” i Hamburgut.

Një largim i hershëm nga kampionati europian i kësaj vere në Gjermani ka më shumë gjasa për Shqipërinë, siç janë gjasat që ata të largohen pa fitore, por  kanë treguar se nuk kanë ardhur këtu vetëm për të pjesëmarrje.

Ata shënuan pas 23 sekondash kundër Italisë në ndeshjen e parë në Grupin B, përpara se të humbnin 2-1, Ndaj Kroacisë ndodhi e njëjta gjë, dhe ata përsëri kaluan në epërsi, përpara se të rikuperon nga një kthesë tjetër për të arritur barazimin në fund. – “Ne jemi krenarë,” - tha më pas trajneri i Shqipërisë Sylvinho. "Kombi duhet të jetë krenar për rezultatin dhe performancën.

“Lojtarët lanë gjithçka brenda fushës. Ishte e mahnitshme dhe përfaqëson popullin tonë”. Ndërsa ata ndanë të njëjtin rezultat, disponimi ishte shumë i ndryshëm për Kroacinë. Vetëm dy vjet pasi mposhtën Brazilin për të arritur në gjysmëfinalen e Kupës së Botës në Katar, kroatët po përballen me një perspektivë shumë reale për t'u larguar nga ky turne në fazën e grupeve. Në bilbilin e fundit, lojtarët e Kroacisë ranë në gjunjë, duke ditur se sa i dëmshëm ishte barazimi.  

Pas dy ndeshjeve në Grupin B, Kroacia ka vetëm një pikë dhe duhet të mposhtë Italinë në ndeshjen e tyre të fundit të hënën për të pasur një shans kualfikimi. "Lojtarët kroatë ishin të acaruar," tha ish-futbollisti i Premier League Clinton Morrison në BBC Radio 5 Live. “Ata e dinë se kanë një ndeshje edhe më të vështirë kundër Italisë, por duhet të vazhdojnë të besojnë, megjithëse gjuha e trupit të tyre duket sikur janë jashtë”.

Kroacia po i afrohet fundit të epokës së artë?

Më parë, ata kishin qenë në një pozicion disi të ngjashëm me atë në të cilin ndodhet tani Shqipëria.

ANALIZA E BBC/ Perëndimi i 'epokës së artë'

Ata ishin të vegjlit që tronditën skuadrat e mëdha, megjithëse kishin disa individë me emër për t'i ndihmuar të shkonin larg në turnetë e mëdha. Në Kupën e Botës në 2018 ata mundën Argjentinën dhe Anglinë në udhëtimin e tyre për të arritur në finale, pastaj katër vjet më vonë eliminuan Brazilin përpara se të përfundonin të tretët.

Mesfushori Mercurial i Real Madridit, Luka Modric luajti në të dyja Kupat e Botës dhe është hajmali i tyre edhe një herë në Gjermani. Por ai tani është 38 vjeç, ndërsa lojtarët e tjerë kyç nga turnetë e kaluar si Andrej Kramaric dhe Ivan Perisic janë në të 30-at.

Paaftësia e Kroacisë për t'iu përshtatur ritmit të Shqipërisë tregon se lojtarët kryesorë të saj, të konsideruar si brezi i tyre i artë, mund të jenë në perëndim.

"Kupa e Botës ishte dy vjet më parë dhe lojtarët tanë po rriten," tha trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic. “Por ky turne na ka treguar se të gjithë e kanë të vështirë. “Për Portugalinë ishte e vështirë për ta të fitonin kundër Republikës Çeke dhe gjithashtu për Anglinë kundër Serbisë, kështu që ky turne është vërtet i hapur dhe të gjitha ekipet janë thuajse të barabarta”.

ANALIZA E BBC/ Perëndimi i 'epokës së artë'

A ka qenë e pafat Kroacia?

Ndërsa rezultatit dhe performanca ndaj Shqipërisë ishte zhgënjyese për Kroacinë, ishte një histori tjetër në humbjen e tyre 3-0 në ndeshjen hapëse kundër Spanjës. Ajo ndeshje ishte e barabartë, por diferenca ishte se spanjollët shfrytëzuan shanset e tyre. "Futbolli nuk është diçka që mund ta parashikosh," tha sulmuesi kroat Kramaric. “Ata [Spanja] kishin tre raste dhe shënuan tre gola. Nëse shikoni statistikat, ne kishim më shumë gola të pritur se ata. “Ndonjëherë fiton, por ndonjëherë nuk e shfrytëzon rastin për gol”.

Situata e Kroacisë i vendos ata pikërisht aty ku kanë qenë në turnetë e mëdha në vitet e fundit. Kjo është ajo që mund t'u shërbejë atyre pasi ata kërkojnë të mbajnë gjallë shpresat e tyre për të shmangur një largim të hershëm duke mundur Italinë.  “Do të besojmë deri në fund”, shtoi Kramaric. “Shpresojmë të jemi pak më me fat kundër Italisë.  “Kroacia nuk mund të bëjë asgjë në mënyrën më të lehtë, këtë e kemi dëshmuar shumë herë.  Ne do të bëjmë më të mirën për të marrë këto tre pikë”.

Shqipëria përballë Spanjës së kualifikuar do të shpresojë të bëjë surprizën.

Poll
SHQIPENGLISH