Showbiz

Zbulimi i rrallë: Tharësja e flokëve rigjeneron indin e zemrës

Shkruar nga Liberale

Zbulimi i rrallë: Tharësja e flokëve rigjeneron indin e

Valët e buta goditëse mund të rigjenerojnë indin e zemrës së pacientëve pas operacionit bypass, sugjeron hulumtimi.

Një studim i 63 njerëzve në Austri zbuloi se atyre që iu dha trajtimi i ri mund të ecnin më tej dhe zemrat e tyre mund të pomponin më shumë gjak.

Për herë të parë, ne po shohim rigjenerimin e muskujve të zemrës në një mjedis klinik, i cili mund të ndihmojë miliona njerëz”, tha Prof Johannes Holfeld, nga Universiteti Mjekësor i Innsbruck-ut.

Provat më të mëdha të pajisjes, të quajtur “tharëse flokësh në hapësirë” nga studiuesit, janë planifikuar tani për të provuar të përsërisin rezultatet në një grup më të gjerë pacientësh.

Çdo vit, 18 milionë njerëz në mbarë botën vdesin nga sëmundjet e zemrës ose komplikime të tjera kardiovaskulare, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë .

Faktorët e rrezikut përfshijnë presionin e lartë të gjakut dhe një dietë jo të shëndetshme, si dhe përdorimin e duhanit dhe alkoolit. Nuk ka kurë për atë që është shkaku kryesor i vdekjeve në nivel global.

Ilaçet dhe trajtimet e tjera mund të ndihmojnë në menaxhimin e sëmundjes dhe zvogëlojnë shanset për një atak në zemër, ku furnizimi me gjak në organ bllokohet papritur.

Në raste të rënda, kirurgët marrin një enë gjaku të shëndetshme nga gjoksi, këmba ose krahu dhe e lidhin atë në zonën e zemrës sipër dhe poshtë arteries së bllokuar, një procedurë e njohur si bypass i zemrës.

Por ky lloj operacioni vetëm mund të ruajë funksionin e zemrës dhe jo ta përmirësojë atë.

Studiuesit në Austri janë përpjekur të rigjenerojnë vetë indin e dëmtuar duke aplikuar valë të buta zanore menjëherë pas operacionit bypass. Procedura, e cila zgjat rreth 10 minuta, është krijuar për të stimuluar rritjen e enëve të reja rreth zonës së dëmtuar ose të plagosur pas një ataku në zemër.

Një teknikë e ngjashme “shockëave” përdoret tashmë për të trajtuar kushte të tjera si tendinat dhe ligamentet e dëmtuara dhe disfunksionin erektil. Valët ose pulset me forcë më të lartë përdoren gjithashtu në litotripsi, një procedurë e zakonshme mjekësore për të thyer gurët në veshka.

Gjysma e pacientëve me bypass në studim, botuar në Gazetën Evropiane të Zemrës, u trajtuan me valë zanore nën anestezi të përgjithshme, ndërsa të tjerët morën një procedurë të rreme – ose të rreme.

Një vit pas operacionit të tyre, sasia e gjakut të oksigjenuar të pompuar nga zemra ishte rritur me:

-11.3% në grupin e valës së goditjes

Pacientët me valë shoku gjithashtu mund të ecnin më tej pa pushuar dhe raportuan një cilësi më të lartë të jetës.

“Kjo do të thotë se ata janë në gjendje të dalin përsëri për një shëtitje me qenin e tyre ose të shkojnë në supermarket në jetën e tyre të përditshme,” tha Prof Holfeld.

“Ne gjithashtu parashikojmë se ata do të kenë një jetëgjatësi më të gjatë dhe më pak ri-spitalizim.”

Drejtoresha mjekësore e Fondacionit Britanik të Zemrës, Dr Sonya Babu-Narayan, një kardiologe konsulente, tha se trajtimi aktual i sëmundjeve të zemrës lë “shumë vend për përmirësim”.

“Ajo që është emocionuese në lidhje me këtë provë është se një vit më vonë, njerëzit që kishin terapi me valë shoku në zemër gjatë operacionit të tyre kishin funksion më të mirë të zemrës dhe më pak simptoma sesa ata që nuk e kishin bërë,” tha ajo.

“Tani nevojiten prova më të mëdha dhe më të gjata për të hulumtuar efektet afatgjata.”

Studiuesit presin që rregullatorët evropianë të miratojnë pajisjen më vonë këtë vit, me përdorimin e parë te pacientët jashtë provave klinike të planifikuara për vitin 2025. Studimi u financua nga departamentet e qeverisë austriake, Instituti Kombëtar i Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut të SHBA-së dhe një kompani e shkëputur nga Universiteti Mjekësor Innsbruck dhe pjesërisht në pronësi të studiuesve.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH