Showbiz

Shuhet aktorja e filmave ionikë, Lynn Marta, pas betejës me kancerin

Shkruar nga Liberale

Shuhet aktorja e filmave ionikë, Lynn Marta, pas betejës me

Aktorja e famshme Lynn Marta, e cila u bë e njohur nga filmat ‘Joe Kidd’ dhe ‘Footloose’ dhe seriali ‘Love, American Style’, ka ndërruar jetë në moshën 78-vjeçare.

Lajmi i trishtë u dha nga miku i aktores, Chris Saint-Hilaire, i cili tha për The Hollywood Reporter" se Marta vdiq të enjten në shtëpinë e saj në Los Angeles pas një beteje me kancerin.

E lindur në Somerville, New Jersey, debuti i saj i parë në aktrim ishte në një episod të sitcom ‘Gidget’ në vitin 1966. Më pas ajo u shfaq në 18 episode të sitcom ‘Love, American Style’.

Ajo ishte e martuar me Brick Houston nga viti 1968 deri në 1975.

Aktorja pati dhjetëra role në filma si: “Skuadra e Mod-it”, “The Rookies”, “Starsky & Hutch”, “Engjëjt e Charlie”, “Vegas”, “Matt Houston”, “FBI”, “Dan gusht”, “Top”,
“Rrugët e San Franciskos”, “Barnaby Jones”, “Gjuetari i Njeriut” “Karaibe”. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH