Showbiz

Publikohen nominimet e Brit Awards/ Si renditet Dua Lipa në renditje?

Shkruar nga Liberale

Publikohen nominimet e Brit Awards/ Si renditet Dua Lipa në renditje?

Të mërkurën janë publikuar nominimet për ceremominë më të madhe të ndarjes së çmimeve të muzikës në Mbretërinë e Bashkuar, Brit Awards.

Për herë të parë, femrat dominojnë në të gjitha kategoritë, me Raye e cila marrë një numër rekord nominimesh — dhe këtë vit, paneli duket se ka bërë zgjedhje të duhura, shkruan The Times.

Lewis Capaldi, Little Simz, Ed Sheeran, Miley Cyrus, Raye, Olivia Rodrigo, Dua Lipa dhe Taylor Swift janë gjithashtu ndër emrat më të famshëm të nominuar.

Skena e “Brit Awards 2023”, mbajtur në “The O2 Arena” të Londrës

Ndërkohë, përkundër faktit se gjatë gjithë vitit ka pasur prurje të mëdha muzikore si klipe dhe një album, këngëtarja Rita Ora befasisht ka ngelur jashtë listës së nominimeve këtë vit.

Albumi britanik i vitit
Blur – The Ballad of Darren
J Hus – Beautiful and Brutal Yard
Little Simz – No Thank You
Raye – My 21st Century Blues
Young Fathers – Heavy Heavy

Artisti britanik i vitit
Arlo Parks
Central Cee
Dave
Dua Lipa
Fred Again
J Hus
Jessie Ware
Little Simz
Olivia Dean
Raye

Grupi më i mirë britanik 
Blur
Chase and Status
Headie One & K-Trap
Jungle
Young Fathers

Artisti i ri më i mirë
Mahalia
Olivia Dean
PinkPantheress
Raye
Yussef Dayes

Kënga më e mirë e vitit
Calvin Harris dhe Ellie Goulding – Miracle
Cassö, Raye dhe D-Block Europe – Prada
Central Cee – Let Go
Central Cee dhe Dave – Sprinter
Dua Lipa – Dance the Night
Ed Sheeran – Eyes Closed
J Hus – Who Told You
Kenya Grace – Strangers
Lewis Capaldi – Wish You the Best
PinkPantheress – Boy’s a Liar
Raye – Escapism
Rudimental, Charlotte Plank dhe Vibe Chemistry – Dancing Is Healing
Stormzy dhe Debbie – Firebabe
Switch Disco dhe Ella Henderson – React
Venbee dhe Goddard – Messy in Heaven

Artisti më i mirë ndërkombëtar
Asake
Burna Boy
Caroline Polachek
CMAT
Kylie Minogue
Lana Del Rey
Miley Cyrus
Olivia Rodrigo
SZ
Taylor Swift

Grupi më i mirë ndërkombëtar
Blink-182
Boygenius
Foo Fighters
Gabriels
Paramore

Kënga më e mirë ndërkombëtare
Billie Eilish – What Was I Made For
David Kushner – Daylight
Doja Cat – Paint the Town Red
Jazzy – Giving Me
Libianca – People
Meghan Trainor – Made You Look
Miley Cyrus – Flowers
Noah Kahan – Stick Season
Robin Schulz dhe Oliver Tree – Miss You
Olivia Rodrigo – Vampire
Peggy Gou – (It Goes Like) Nanana
Rema – Calm Down
SZA – Kill Bill
Tate McRae – Greedy
Tyla – Water

Artisti më i mirë rock/alternative
Blur
Bring Me the Horizon
The Rolling Stones
Young Fathers
Yussef Dayes

Artisti më i mirë hip-hop/grime/rap
Casisdead
Central Cee
Dave
J Hus
Little Simz

Artisti më i mirë Dance
Barry Can’t Swim
Becky Hill
Calvin Harris
Fred Again
Romy

Artisti më i mirë Pop
Calvin Harris
Charli XCX
Dua Lipa
Olivia Dean
Raye

Artisti më i mirë R&B
Cleo Sol
Jorja Smith
Mahalia
Raye
Sault. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH