Showbiz

"Mirë ua bënë, vinë e dredhin by**ët, futin 2 mijë franga..", deklarata e FORTË e shqiptares pas arrestimit të 4 këngëtarëve

Shkruar nga Liberale

"Mirë ua bënë, vinë e dredhin by**ët, futin 2

Gjatë një inspektimi policor në një festë shqiptare të shtunën e kaluar, policia e Zvicrës arrestoi shtatë persona, përfshin disa yje të muzikës shqiptare, mes tyre, Sinan Vasaliu, Soni Malaj, reperi Don Phenom dhe këngëtarja Eugena Aliu.

Gjatë inspektimit policia kantonale dhe e Cyrihut prishi festën shqiptare në Buchs ZH të shtunën e kaluar.  Këngëtarët shqiptarë kishin planifikuar të performonin atë mbrëmje në klubin Boleros në Dällikerstrasse, por disa prej tyre nuk kishin leje pune.

Lidhur me këto arrestime të këngëtarëve nga Ballkani, një këngëtare shqiptare në Gjenevë për gazetën në shqip Le Canton27.ch ishte pro arrestimit të këngëtarëve shqiptarë.

“Si po mendojnë ata, që për një natë me këndu e me i dredh nga**ët, t'i mbledhin nga 2000 franga n'xhp dhe të ikin. Nëse nuk dini çfarë të bëni me të, është më mirë të dini se çfarë po kërkoni. Këtu ka shtet, nuk është si në Ballkan, ku nuk funksion shteti juridik, ku nuk respektohet puna, djersa artisteve”, tha ajo.

Sipas zëdhënësit Roger Bonetti, gjithsej pesë burra dhe dy gra nga Shqipëria dhe Kosova u arrestuan atë natë. 

Operacioni në Buchs u përfshi si pjesë e një operacioni në një shkallë të gjerë gjatë dy fundjavave të fundit në disa rrethe të kantonit të Cyrihut. Sipas një deklarate të martës, policia kontrolloi gjithsej 13 klube, menaxherët, punonjësit dhe mysafirët e tyre. Ndërkohë, në Buchs u gjetën edhe armë. 

“Të gjithë të arrestuarit e raportojnë dhe më shumë se një njoftim penal nga prokurori publik”, thotë Bonetti, ndërsa mësohet se tashmë janë liruar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH