Sport

Lojtari i vitit në Angli/ Guardiola zbulon të preferuarin e tij

Shkruar nga Liberale

Lojtari i vitit në Angli/ Guardiola zbulon të preferuarin e tij

Pep Guardiola deklaroi se Phil Foden duhet të flitet kur diskutohet se kush mund të fitojë çmime të rëndësishme si PFA, Ligën Premier  për Lojtarin e Vitit.

Trajneri i Man City tha se ylli anglez është pretendenti kryesorë, duke lavdëruar formën fantastike të tij.

“Unë mendoj se ai është një pretendent, si shumë të tjerë. Ka shumë, shumë lojtarë që luajnë vërtet, shumë mirë gjatë gjithë sezonit. Jo vetëm Phil. Por unë mendoj se ai mund të jetë një pretendent, me siguri, për shkak të numrat, qëndrueshmëria dhe niveli i lojës së tij”.

Çfarë është vërtet e mahnitshme këtë sezon Phil Foden luajti në 42 nga 47 ndeshjet e Man City në të gjitha garat.

Në të gjitha ato ndeshje Foden ka kontribuar me  21 gola e 10 asistime, shifra vërtet mbresëlënëse siç përmendi Pep.

“Ai gjithmonë ka një etikë pune të jashtëzakonshme. E shihni ndeshjen e fundit që ai luajti kundër Villas? Ai u faulua, nuk iu dha, ai rrëzohet, ngrihet, rikuperon topin dhe shënon”.

“Gjithmonë Phil e kishte këtë. Që nga dita e parë, në moshën 16/17 vjeç, duke stërvitur, ka një dinamikë të jashtëzakonshme dhe ai ende e ka atë. Por sigurisht, futbolli është mbrojtës dhe sulmues. Siç thashë më parë, cilësia juaj varet nga performanca e shokëve tuaj”.

“Si do të lëvizni varet nga vendimet e bashkëshortëve tuaj, ju duhet të merrni një vendim më shpejt dhe më pas, më zgjuar. Dhe gjithmonë ka hapësirë ​​për t’u përmirësuar”, deklaroi Guardiola. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH