Showbiz

Hoqi 10% të stafit, ja mesazhi që i dergoi Elon Musk punonjësve të tij kur i pushoi nga puna

Shkruar nga Liberale

Hoqi 10% të stafit, ja mesazhi që i dergoi Elon Musk punonjësve

Elon Musk u dërgoi punonjësve të Tesla-s një njoftim të dielën duke njoftuar se prodhuesi i automjeteve elektrike po pushon nga puna më shumë se 10% të fuqisë punëtore globale.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, email-i i brendshëm u dërgua afër mesnatës në Kaliforni, sipas një vule kohore të parë nga Business Insider.

CEO i Tesla tha në memorandumin, të cilin BI e siguroi, se ka pasur një “dyfishim të roleve dhe funksioneve të punës në fusha të caktuara” pasi kompania është rritur me shpejtësi.

Siç thuhet më tej, të dielën mbrëma, punëtorët që u ndikuan nga pushimet nga puna morën një email të veçantë nga Tesla në adresën e tyre personale të emailit duke u thënë atyre se roli i tyre ishte eliminuar.

“Efektive që tani, nuk do të keni nevojë të kryeni ndonjë punë të mëtejshme dhe për këtë arsye nuk do të keni më qasje në sistemet dhe vendndodhjet fizike të Tesla-s”, thuhej në email.

Ndryshe, çmimi i aksioneve të Tesla-s ra me 1.2% në tregtimin para tregut të hënën, pas lajmeve për shkurtimet e vendeve të punës.

Gjatë fundjavës, punëtorët e Tesla-s kishin spekuluar se shkurtimet ishin në horizont, pasi thashethemet se disa menaxherëve u ishte thënë që t’i siguronin një listë emrash të përhapur në të gjithë kompaninë.

Më vete, Tesla filloi të udhëzonte menaxherët në shkurt për të identifikuar se cilat role në kompani ishin kritike për biznesin dhe kishin vonuar përkohësisht rishikimet e performancës.

Këto janë pushimet e para në shkallë të gjerë të kompanisë që kur pushoi disa punëtorë në fabrikën e saj në Buffalo, Nju Jork, në shkurt të vitit 2023.

Shkurtimet e vendeve të punës vijnë pasi Tesla po përballet me kërkesën më të ngadaltë për automjetet e saj elektrike dhe stoku i saj është ulur mbi 31%.

Kompania do të japë raportin e saj të ardhshëm të fitimeve më 23 prill. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH