Showbiz

Femrat apo Meshkujt? Kush janë më trimat ndaj dhimbjes së tatuazheve?

Shkruar nga Liberale

Femrat apo Meshkujt? Kush janë më trimat ndaj dhimbjes së

Tatuazhistët dhe ekspertët e fushës bien dakort se femrat janë më rezistente ndaj dhimbjes që shkakton realizimi i një tatuazhi në trup.

Arsyeja është sepse femrat kanë tolerancë ndaj dhimbjeve shumë herë më të lartë sesa meshkujt. Kjo s’do të thotë që femrat nuk e ndjejnë dhimbjen njësoj si një mashkull, por thjesht ato e durojnë dhe dinë ta fshehin më shumë.

E për sa i përket meshkujve, ata kanë forcë dhe rezistencë më tepër se femrat. Ndërsa këto të fundit, pragun e dhimbjes e kanë shumë më të lartë sepse biologjikisht janë të duruara që të durojnë shumë më tepër dhimbje.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH