Showbiz

Elon Musk nuk është më njeriu më i pasur në botë, Bernard Arnault kap shifrat marramendëse

Shkruar nga Liberale

Elon Musk nuk është më njeriu më i pasur në botë,

Bernard Arnault, kreu i LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), ka marrë titullin e personit më të pasur në botë, duke ia kaluar Elon Musk të Tesla-s.

Sipas mediave të huaja, pasuria neto e Arnault tani qëndron në 207.6 miliardë dollarë (191.5 miliardë euro), duke tejkaluar 204.7 miliardë dollarë të Musk (188.74 miliardë euro), sipas “Listës së Miliarderëve në kohë reale” të Forbes.

Arnault pati një rritje të jashtëzakonshme në pasuri javën e kaluar, me vlerën e tij neto që u rrit me 22.7 miliardë dollarë (20.9 miliardë euro) në vetëm një ditë të premten, që përfaqëson një rritje të jashtëzakonshme prej 12.3%.

Në kontrast të plotë, Elon Musk pa pasurinë e tij të shënonte rënie me 18 miliardë dollarë (16.6 miliardë euro) një ditë më parë, duke shënuar një rënie prej 8.1% në vlerën e tij neto.

Ndryshe, LVMH, centrali i mallrave luksoze të udhëhequr nga Arnault, raportoi një vit rekord në 2023.

Performanca e konglomeratit, që përfshin emra të njohur si Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi dhe Tiffany & Co., dëshmoi një rritje të jashtëzakonshme të të ardhurave, duke arritur në 86.2 miliardë euro mbresëlënëse për vitin e plotë.

Kjo përfaqëson një rritje të konsiderueshme prej 13% krahasuar me shifrat nga viti 2022, duke tejkaluar ndjeshëm 85.74 miliardë euro të parashikuara nga analistët.

Rritja më e madhe e të ardhurave brenda grupit LVMH u vu re në sektorin e tij të shitjes me pakicë, i cili pa një rritje të dukshme prej 25% nga viti i kaluar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH