Showbiz

A po agjërojnë banorët e Big Brother VIP Albania 3 në muajin e Ramazanit?

Shkruar nga Liberale

A po agjërojnë banorët e Big Brother VIP Albania 3 në muajin

Teksa komuniteti mysliman në të gjithë botën po përjeton muajin e shenjtë të Ramazanit, në shtëpinë e “Big Brother VIP Albania 3” situata është ndryshe.

Gati në gjysmë të këtij sezoni të shumëpërfolur, u bë e qartë se asnjë prej banorëve aktualë nuk po ndjek traditën e agjërimit gjatë këtij muaji të veçantë.

Zbulimi erdhi në një moment reflektimi brenda shtëpisë, kur banorja Rike Roçi mori fjalën për t’i dëshiruar nënës së saj agjërim të lehtë dhe për t’iu uruar besimtarëve myslimanë kudo.

Pas kësaj shprehjeje të ndjeshme, prezantuesi i spektaklit, i cili është njohur për të qenë një komunikues i mprehtë dhe i drejtpërdrejtë, i bëri një pyetje të hapur banorëve: “A po agjëron ndokush këtu?” – dhe përgjigja ishte unanimisht “Jo” nga të gjithë.

Ky fakt ka tërhequr vëmendjen e shumë ndjekësve të spektaklit, të cilët patjetër kanë krijuar pyetje rreth aspektit të besimit dhe zbatimit të praktikave fetare në një mjedis të tillë publik dhe të izoluar si “Big Brother VIP”.

Ndërkohë që për disa kjo mund të jetë një çështje personale dhe e drejta e secilit për të zgjedhur se si ta përjetojë besimin e tyre, për të tjerët është një moment që reflekton diversitetin kulturor dhe fetar në shoqërinë moderne.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH