Letërsi

Akademiku Rexhep Qosja feston sot 88-vjetorin e lindjes!

Shkruar nga Liberale

Akademiku Rexhep Qosja feston sot 88-vjetorin e lindjes!

Shkrimtari dhe akademiku i njohur shqiptar, profesor Rexhep Qosja, feston sot ditëlindjen. Publicisti mbush sot plot 88 vjeç. Në këtë ditë speaciale për të, ai ka marrë urime të shumta nga miqtë e të afërmit. 

Akademiku Rexhep Qosja feston sot 88-vjetorin e lindjes!

Me 25 qershor të vitit 1936 ai lindi në një nga tokat më të bukura shqiptare, sië është Vuthaj.

Akademiku Rexhep Qosja feston sot 88-vjetorin e lindjes!

Dr. Rexhep Qosja është autor i rreth dyzet librave me studime për letërsinë dhe kritikë letrare, prozë artistike, tregime, romane dhe drama, publicistikë e shkrime polemike. Si dhe romaneve "Vdekja më vjen prej syve të tillë" dhe "Bijtë e askujt".

Profesori Qosja është një pasuri kombëtare e mendimit të cilin e ka shprehur me shqipen, si në krijimtarinë e tij shkencore, historike, letrare, artistike dhe publicistike.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH