Letërsi

RECENSA E JAVËS: "Hoteli i kujtimeve rinore", sjell rrëfimin e një historie dashurie të pamundur në vitet '40

Shkruar nga Liberale
RECENSA E JAVËS: "Hoteli i kujtimeve rinore", sjell rrëfimin

RUBRIKA JAVORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Hoteli i kujtimve rinore

Kategoria: Roman

Autori: Jamie Ford

Përktheu: Oriana Tamburi

Botues: OMSCA

Viti i botimit: 2011

Faqe:390

Çmimi: 1000 Lekë

Mbi Librin: 

Romani “Hoteli i kujtimeve rinore” tregon për një histori dashurie të pamundur në vitet ’40 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një djalë kinez që dashurohet me një japoneze flokëgjatë e sybajame. Mes tyre një urdhër i qeverisë amerikane për internimin e japonezëve. Një fakt për të cilin nuk flitet shumë.

Pikërisht për këto internime ka pasur një lloj autocensure, diçka si harresë, por pa dashakeqësi. Gjatë luftës shumë gazeta nuk kishin leje për të shkruar për kampet e internimit. Dhe ky qëndrim u përkeqësua edhe për shumë kohë pas luftës. Internimi u përjetua si diçka e turpshme dhe e sikletshme. Të ishe i lidhur, ndonëse amerikan, me ata që kishin sulmuar Shtetet e Bashkuara, ishte një temë për të cilën shumë familje nuk donin të flisnin. Brezi vijues nuk dinte gjë, sepse në librat e historisë nuk ishte shkruar fare.

Heshtja vazhdoi deri në vitin 1980, kur filloi të luftohej (e të fitohej) për dëmshpërblimet e luftës. Në atë kohë, kjo temë nuk ishte më tabu për familjet japoneze. U njoh botërisht që bëhej fjalë për diçka të gabuar”, shprehet Ford në një nga intervistat e tij mbi librin.

Pak mbi jetën e autorit:

Jamie Ford i lindur më 9 korrik 1968, është një autor dhe shkrimtar amerikan. Ai është më i njohur për romanin e tij debutues "Hotel on the Corner of Bitter and Sweet.

Libri kaloi 130 javë në listën më të shitur të New York Times, dhe gjithashtu u vlerësua libri më i mirë "Fiction për të rritur" në 2010 Aziatike/Paqësori Amerikane Çmimet për Letërsinë. Libri u emërua gjithashtu Zgjedhja nr. 1 e Klubit të Librit për vjeshtë 2009/Dimër 2010 nga Shoqata Amerikane e Librarive.

Në vitin 2013, Ford publikoi librin e tij të dytë, "Songs of Willow Frost".

Tregimet e tij janë përfshirë gjithashtu në "Identitetet sekrete: Antologjia Superhero-Aziatike Amerikane" dhe "Triptiku i Apokalipsit" , një seri prej tre antologjish të trillimeve apokaliptike dhe post-apokaliptike. 

Në vitin 2018, ArtsFund i dhuroi atij çmimin e tyre vjetor për Kontribut të jashtëzakonshëm në Art.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH