Letërsi

Profecia e 'KOMPLOTIT' të Blushit: Afganët rritin indeksin e lindjeve në Lezhë

Shkruar nga Liberale

Profecia e 'KOMPLOTIT' të Blushit: Afganët rritin indeksin e

Nuk rreshtin çudite shqiptare te cilat para se te ndodhin i kemi lexuar në librat e Ben Blushit.
Sic parashikon Blushi te romani i fundit Komploti, afganet qe jetojne ne Shengjin kane ndikuar ne rritjen e lindjeve ne maternitetin e Lezhes.

Sipas te dhenave zyrtare rezulton se gjate vitit 2023 ne Lezhe dhe Shengjin kane lindur 100 bebe me pak se ne vitin 2022. Gjate 2023 ne kete qark kane ardhur ne jete vetem 881 foshnje. Por specialistet thone se ky numer do ishte shume me i vogel, nese nuk do ishte per grate afgane qe jetojne ne Shengjin qe nga viti 2021. Nga ky komunitet kane ardhur ne jete disa dhjetera foshnje te cilat ka shtuar numrin e lindjeve ne zonen e Lezhes.

Sic dihet prej tre vitesh nje komunitet prej afro 3000 afganesh u strehuan ne Shengjin ku nje pjese prej tyre po jetojne akoma.
Shtesa e popullsise afgane ne Shengjin eshte parashikuar ne romanin Komploti te Ben Blushit i cili pershkruan se ne Shqiperine e vitit 2044 do jetojne me shume se 200 mije afgane dhe afro 1 milion shqiptare. Duke pare lindjet ne maternitetin e Lezhes si dhe largimet masive te shqiptareve,, duket sikur llogaria e Blushit nuk eshte shume e pasakte.

Komploti pershkruan pikerisht raportet mes shqiptareve dhe afganeve 20 vjet me vone, kur kta te fundit qeverisin bashkine e Shengjinit per shkak te numrit te larte te komunitetit te tyre i cili shtohet cdo dite. Nuk eshte cudi qe profecia e Ben Blushit tek Komploti te realizohet dhe disa dekada me vone nje nga foshnjet afgane te lindura ne maternitetin e Lezhes te drejtoje kete qytet.

Marreveshja e fundit mes qeverise shqiptare dhe asaj italiane per te sjelle ne Shengjin disa mijera refugjate mund ta afroje edhe me shume kete realitet qe Blushi e pershkruan ne menyre artistike.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH