Letërsi

LIBRI I DITËS: 'Urrejta', një marrëveshje armiqsh me përfitime...

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: 'Urrejta', një marrëveshje armiqsh me

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Urrejtja

Origjinal: Twisted hate

Kategoria: Roman

Autori: Ana Huang

Përktheu: Silvi Mema

Botues: Botimet Dritan

Viti: 2024

Fq: 536


Mbi librin

I mahnitshëm, kryelartë dhe i vendosur për t’u bërë mjek  i suksesshëm, XHOSH ÇENI nuk ka takuar kurrë një vajzë, që të mos ketë rënë pre e magjepsjes së tij me përjashtim të Xhuls Ambrozës. Kokëkuqja e bukur ka qenë si një gjemb në këmbë, që kur janë njohur, por, në të njëjtën kohë, ia ka përpirë mendimet si asnjë vajzë tjetër.

Kur armiqësia e tyre shpërthen një natë të paharrueshme, ai propozon një zgjidhje që do ta nxjerrë nga shinat njëherë e përgjithmonë: një marrëveshje armiqsh me përfitime, me disa  rregulla të thjeshta.

Pa xhelozi.

Pa detyrime.

Pa rënë në dashuri.  

Një vajzë ambicioze, që spikat, XHULS AMBROZA, dikur e vdekur për festa, tani është përqendruar në një gjë të vetme: të marrë provimin e avokatisë. E fundit gjë që dëshiron, është të përfshihet në një marrëdhënie me një mjek, që është sa i padurueshëm, aq edhe tërheqës.

Po sa më thellë e njeh, aq më shumë kupton se burri, që ka urryer prej kaq kohësh, është ndryshe nga sa e ka imagjinuar.  Vëllai i shoqes së saj të ngushtë.  Hakmarrja e saj.  Shpëtimi i saj i vetëm.

Një bashkim i ujdisur në ferr, po kur demonët e së kaluarës u vihen pas, ata përballen me disa të vërteta që mund t’i shpëtojnë… ose të shkatërrojnë gjithçka, për të cilën kanë punuar.

Pak nga jeta e autorit:

Ana Huang është një autore ndërkombëtare më e shitur në New York Times, USA Today, numër 1 në Amazon. E njohur më së shumti për serialin e saj Twisted, ajo shkruan një romancë të re për të rritur dhe bashkëkohore me heronj të shijshëm alfa, heroina të forta dhe shumë avull, ankth dhe dëshpërim të spërkatur.

Librat e saj u janë shitur mbi dy duzina botuesve të huaj për përkthim dhe janë paraqitur në media si NPR, Cosmopolitan, Financial Times dhe Glamour UK.

Një entuziast i vetëshpallur për udhëtime, asaj i pëlqen të përfshijë destinacione të bukura në tregimet e saj dhe nuk do t'i thotë kurrë jo një chai latte të mirë.

Kur nuk lexon apo shkruan, Ana është e zënë duke ëndërruar me sy hapur dhe duke kërkuar Yelp për restorantin e saj të preferuar.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH