Letërsi

LIBRI I DITËS: "Tradhëtia", roman ku ndërthuret fatkeqësia tronditëse duke ecur drejtë të vërtetës

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Tradhëtia", roman ku ndërthuret

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Tradhëtia

Gjinia: Roman

Autori: Danielle Steel

Shqipëroi: Astrit Cani

Shtëpia botuese: Uegen

Viti: 2016

Fq: 300

Mbi librin

Gjashtë personazhe të gdhendur bukur përballen me romanin e Daniell Steel “Tradhëtia” në një atmosferë pune të lodhshme dhe krijimtarie të nivelit të lartë, ku ndërthuret fatkeqësia tronditëse duke ecur drejtë të vërtetës. Kjo rrugë do ta ndryshojë jetën e tyre përgjithmonë, duke i udhëhequr drejt zbulimit, guximit dhe madhështisë...

Talli Xhouns, personazhi kryesor i romanit është grua e përsosur, regjisore e fulmit “Njeriu i rërës”, që rritet para syve tanë me thjeshtësinë dhe devtshmërinë për punë. Ajo është e bindur se e rrethojnë njerëz besnikë dhe të përkushtuar në punë, njësoj si ajo. Të tillë janë Hanter Llojd dhe Brixhitë Parker.

Ndërthurja e ngjarjeve bën të mundur të njohim të bijën e Tallit, bashkëjetuesin e saj, punën dhe sharmin e Brixhitës, përgjegjësit e Hantit në trekëndëshin e dashurisë dhe të punës, Viktor Karsonin apo me të atin e Tallit dhe gjejmë në rrugën e ngjarjeve Xhim Kingstone. Askush nuk e fsheh identitetin e tij të vërtetë. Hap pas hapi ne njohim dredhinë e cila shfaqet...

Pak nga jeta e autorit

Danielle Fernandes Dominique Schuelein-Steel (lindur më 14 gusht 1947) është një shkrimtare amerikane, e njohur më së shumti për romanet e saj romantike. Ajo është autorja më e shitur e gjallë dhe një nga autoret më të shitura të trillimeve të të gjitha kohërave, me mbi 800 milionë kopje të shitura. Që nga viti 2021, ajo ka shkruar 190 libra, duke përfshirë mbi 140 romane.

E vendosur në Kaliforni për pjesën më të madhe të karrierës së saj, Steel ka prodhuar disa libra në vit, shpesh duke manipuluar deri në pesë projekte njëherësh. Të gjitha romanet e saj kanë qenë bestsellerë, duke përfshirë ato të botuara me dorë të fortë, pavarësisht nga "një mungesë e madhe e vlerësimit të kritikës".

Librat e saj shpesh përfshijnë familje të pasura që përballen me një krizë, të kërcënuar nga elementë të errët si burgu, mashtrimi, shantazhi dhe vetëvrasja. Steel ka botuar gjithashtu trillime dhe poezi për fëmijë, si dhe ka krijuar një fondacion që financon organizatat e lidhura me sëmundjet mendore. Librat e saj janë përkthyer në 43 gjuhë, me 22 të përshtatura për televizion, duke përfshirë dy që kanë marrë nominime për Golden Globe.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH