Letërsi

LIBRI I DITËS: "Të vdesësh në pranverë", roman i madh i luftës, lirisë, i çmendurisë, individuale dhe kolektive që të merr me vete

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Të vdesësh në pranverë",

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Të vdesësh në pranverë

Gjinia: Roman

Autori: Ralf Rothmann

Shqipëroi: Arben Atashi

Shtëpia botuese: Buzuku

Viti: 2016

Fq: 173

Mbi librin

Me pamje të fusishme, Ralf Rothman rrëfen për pranverën e vitit të fundit të luftës në Hungari, ku oficerët gjermanë ua hedhin granatat në duar ushtarëve të tyre, në mënyrë që ata të sulmojnë si dhe për oficerë që në atë periudhë dëshpërimi para vdekjes festojnë me orgji. Ne i përjetojmë javët e para të paqes, në të cilën dikush si Valteri nuk gjen më paqe, ndërsa në shtratin e vdekjes ofshan: Ata po vijnë gjithnjë më afër, njeri! Sikur ta gjeja një vend për ne...”

“Është e pamundur të qëndrosh indiferent kur i lexon skenat e përshkruara mrekullisht nga Ralf Rothmann për luftën, jetën, rininë, dashurinë.... Një rrëfim tejet emocional, me një histori të dhimbshme, të cilin do të duhej ta lexonte secili që ka pasur të bëjë me luftën, si viktimë apo si agresor. Një roman i madh i luftës, lirisë, i dhimbnjes, i çmendurisë, individuale dhe kolektive që të merr me vete”.

Pak nga jeta e autorit

Ralf Rothmann është një romancier, poet dhe dramaturg gjerman. Romanet e tij janë përkthyer në disa gjuhë, me "Buzë thike", "Drita e re", "Zjarri nuk digjet", "Të vdesësh në pranverë" dhe "Zoti i asaj vere". Temat kryesore të punës së tij janë realitetet borgjeze dhe proletare të jetës në zonën e Ruhrit si dhe në Berlin me një Fokusi i ngjyrosur autobiografikisht tek tjetërsimi, përpjekja për t'u shpëtuar këtyre situatave dhe vetmia e përbashkët.

Me romanet kryesore Im Frühling sterben, Der Gott jenes Sommers dhe Die Nacht unterm Schnee, Rothmann kthehet në kohën e Luftës së Dytë Botërore dhe eksploron tmerret për individin.

Katër vëllimet me tregime të shkurtra Ein Winter unter Hirschen, Rehe am Meer, Shakespeares Hühner dhe Hotel der Schlaflosen plotësojnë veprën e gjerë të autorit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH