Letërsi

LIBRI I DITËS: Romani "Dashuria" e Maurizio Maggianit, rrëfimi i dashurive të së shkuarës dhe të tashmes mes dy bashkëshortëve

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: Romani "Dashuria" e Maurizio Maggianit,

Romani i titulluar "Dashuria" e Maurizio Maggiani, rrëfimi mbi dashurinë e së shkuarës dhe të tashmes mes bashkësortëve protagonistë të veprës. 

Një burrë. Një grua. Një deklaratë dashurie. Rrëfimi i dashurive të së shkuarës dhe dashurisë së tashme. Lexuesi ndien fort dashurinë mes bashkëshortëve protagonistë në harkun kohor të 24 orëve. Emri i tyre nuk dihet, por dihet se janë takuar kur jeta tashmë ua kishte dhënë gjithë kohën e mjaftueshme për të përjetuar dashuritë dhe përvojat vetjake.

Çdo grua në jetën e protagonistit ka pasur hapësirën e saj të çmuar. Të lexosh se dikush ia rrëfen dashuritë e kaluara bashkëshortes, kjo tregon se ai tani ka bërë paqe me veten dhe të shkuarën e tij, çka thjesht e pasuron si njeri. Ai nuk jeton me hidhërime, as me sekrete apo keqardhje. I gjithë romani shpaloset në harkun e një dite që mund të duket e zakonshme, kur në të vërtetë rezulton se është një lakuriqësi, një rizbulim i vetvetes.

Me vetëdije, dhëndri përpiqet të kuptojë se çfarë është dashuria dhe zbulon hap pas hapi sesi arriti ta përkufizonte këtë ndjenjë. Në moshë madhore, pas një maratone ndjesish – gëzime, ndarje, dëshpërime, lumturi – të gjitha të shprehura në një prozë unike në formë balade, arriti tek ajo, e vetmja dashuri e madhe. Një ujëvarë emocionesh që mund të vihen re që prej së largu, rrëshqasin mbi supet e lexuesit duke ngjallur herë pasion e entuziazëm dhe herë dhembshuri e keqardhje deri në përlotje. Është jeta dhe pasionet e një njeriu të pjekur që tani di të dashurojë.

Mesazhi i autorit është i qartë: gjithçka e bukur që kemi përjetuar në jetë mbetet me ne, është pjesë e jona, është larguar, por nuk mungon. Vepra ka një stil magjepsës: nuk ka konflikte, ndërlikime apo kreshendo ngjarjesh, por është jeta e përditshme; ajo që u përket të gjithëve, që ndoshta vetëm më të pjekurit do ta kuptojnë dhe do ta vlerësojnë.

Pak nga jeta e autorit: 

Maurizio Maggiani është një shkrimtar dhe gazetar italian. I lindur në një familje modeste, pasi kishte kryer dhjetëra profesione (ishte edhe punonjës dhe shitës pompash hidraulike) ideo dhe në letërsi. Politikisht ai ishte i afërt me anarkistët deri në vitet 2000, megjithëse vlerësonte gjithashtu Mazinianizmin, idetë e Carlo Pisacane dhe garibaldinizmin e Risorgimento italiane.

Në vitin 1987 ai fitoi çmimin "Inedito- L'Espresso " me tregimin Prontuario per la donna senza cuore.

Si gazetar dhe komentator ai shkruan kolona për gazetën gjenoveze Il Secolo XIX , për Il Fatto delMonday, si dhe shkruan për La Stampa. Së fundmi ai ka nisur edhe një bashkëpunim javor me Il Sole 24 Ore. Për shtëpinë botuese Feltrinelli boton podkaste me titull Udhëtari i çalë.

Dy nga veprat e tij janë përkthyer në gjuhën ndërkombëtare Esperanto, në vëllimin e Carlo Minnaja-s “Eugenio Montale kaj aliaj liguriaj aŭtoroj” (Eugenio Montale dhe autorë të tjerë ligurianë) (ed. EVA, Venafro 2013).

Titulli: Dashuria

Autor: Maurizio Maggiani 

Shtëpia Botuese: Polis

Redaktor: Sejdin Cekani

Zhanri: Roman

Faqe: 236

Përkthyese: Anja Cura

Çmimi: 10 euro

Përgatiti: A.Mënalla, Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH