Letërsi

LIBRI I DITËS: 'Rënia', roman që tregon paralelizmin mes rënies së vajzës në Senë dhe rënies së shpirtit të njeriut

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: 'Rënia', roman që tregon paralelizmin

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Rënia

Origjinali: La Chunte

Gjinia: Roman

Autori: Albert Camus

Shqipëroi: Viktor Kalem Xara

Shtëpia botuese: Fan Noli

Viti: 2019

Numri i faqeve: 124

Çmimi: 1000 Lekë

 

Mbi librin:

Jashtë ironisë dhe sarkazmave të Zhan Batist Klemansit, këtij "profeti bosh për kohët mediocre,, ky "njeri i kohës sonë" me "lirizëm qelizor", që ushtron funksionet e çuditshme të "gjykatësit pendestar" dhe që, nëpërmjet pohimit të fajësisë së tij, kërkon ta fusë bashkëbiseduesin e tij memec apo lexuesin e tij nis rrëfimin e vet, Kamyja shpreh edhe njëherë nostalgjinë e tij për pafajësinë dhe për bashkimin midis qenieve njerëzore, në një botë ku secili ëndërron për pushtet dhe ku "dialogu " është zëvendësuar me "komunikatën ". Tregimi i Klemansit është shprehje e ndërgjegjes sonë të turbulluar. Duke folur për ne, ai na detyron të pranojmë se "të jesh i lumtur, do të thotë të jesh fajtor ". Ky është ndoshta, një nga kuptimet më të thella të Rënies, vepër dyshimi, vënie në formë e një trazimi të brendshëm dhe e një keqardhjeje, ndërgjegjeje të mprehtë, e pastërtisë së pamundur. Kamyja thoshte se ferri është brenda vetes, është rënie e pafundme në purgatorin e njerëzve.

Pak nga jeta e autorit:

Origjina dhe përvojat e tij nga ky përfaqësues i letërsisë jo metropolitane në vitet 1930 dominuan ndikime në mendimin dhe veprën e tij.

Ai gjithashtu përshtati shfaqjet e Pedro Calderón de la Barca, Lope de Vega, Dino Buzzati dhe Requiem for a Nun of William Faulkner. Gëzimi i teatrit mund të gjurmohet tek anëtarësimi i tij në l'Equipe, një grup algjerian, "krijimi kolektiv" i të cilit Révolte dans les Asturies (1934) u ndalua për arsye politike.

Nga prindër gjysmë proletarë, i lidhur herët me qarqet intelektuale të prirjeve të forta revolucionare, me një interes të thellë, erdhi në moshën 25-vjeçare në vitin 1938; vetëm rasti e pengoi atë të ndiqte një karrierë universitare në atë fushë. Njeriu dhe kohët e takuara: Camus iu bashkua lëvizjes së rezistencës gjatë pushtimit dhe pas çlirimit shërbeu si kolumnist në gazetën Combat.

Camus vdiq në moshën 46-vjeçare në një aksident automobilistik pranë Sens në le Grand Fossard në qytetin e vogël të Villeblevin.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH