Letërsi

LIBRI I DITËS: "Parfumierja e Parisit", pjesa e tretë e trilogjisë së Xhaipurit që po shndërrohet në një film serial

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Parfumierja e Parisit", pjesa e tretë e

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Parfumierja e Parisit

Origjinali: The Perfumist of Paris

Kategoria: Roman

Autori: Alka Joshi

Përktheu: Taulant Hatia

Botues: Mediaprint

Viti: 2024

Fq: 358

Mbi librin

“Parfumierja e Parisit” është pjesa e tretë e trilogjisë së Xhaipurit, shkruar nga autorja indiano-amerikane Alka Joshi, një histori që, sapo u botua, u ngjit në krye të listës së librave më të shitur dhe tashmë po shndërrohet në një film serial.

Paris, 1974. Tani Rada jeton në Paris, me bashkëshortin e saj Pierrin dhe dy vajzat. E ndien ende dhimbjen për djalin, që e dha për birësim shumë vite më parë, kur ishte ende fëmijë për vete, por i pëlqen që është nëna e dy vajzave dhe ka gjetur, më në fund, pasionin e jetës – thesarin e aromave.

Ka një vend pune emocionues dhe sfidues. Ajo punon për një mjeshtre parfumesh, të cilën e ndihmon të krijojë parfume të reja për klientët, duke ndërtuar njëherësh karrierën e saj, hap pas hapi. Dëshiron që Pierri ta kuptojë nevojën, që ajo ka për të punuar. E ndien që atij nuk i pëlqen, por nuk heq dorë nga diçka që e tërheq aq shumë.

Kur i ngarkohet projekti i parë i rëndësishëm, Rada udhëton në Indi dhe kërkon ndihmë nga motra, Lakshmi, dhe nga kurtizanet e Agrës, gra që dinë ta përdorin fuqinë e parfumeve për të joshur, ngacmuar dhe tërhequr. Është pranë një zbulimi të madh kur mëson se, djali për të cilin nuk i kishte folur kurrë bashkëshortit, është nisur drejt Parisit, në kërkim të saj, duke ia përmbysur kështu botën që e kishte menaxhuar me aq kujdes dhe duke e kërcënuar t’i shkatërrojë martesën e brishtë.

Pak nga jeta e autorit

Alka Joshi është autorja më e shitur ndërkombëtarisht e Trilogjisë së Jaipurit: Artisti i kënasë, Mbajtësi i fshehtë i Jaipurit dhe

Parfumisti i Parisit. Romani i saj debutues, The Henna Artist, u bë menjëherë një bestseller i New York Times dhe një Reese Witherspoon Pick. Është përkthyer në 29 gjuhë dhe aktualisht është në zhvillim në Netflix si një serial televiziv. Joshi ka lindur në Indi dhe erdhi në SHBA me familjen e saj në moshën 9-vjeçare. Ajo ka një diplomë nga Universiteti Stanford dhe një MFA nga Kolegji i Arteve në Kaliforni. Ajo është në dispozicion për angazhime të të folurit dhe udhëzime të shkrimit në grup.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH