Letërsi

LIBRI I DITËS: "Mirupafshim atje lart ", një roman i guximshëm që rrëfen trazirat e periudhës së parë të pasluftës

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Mirupafshim atje lart ", një roman i

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Mirupafshim atje lart

Kategoria: Roman

Autori: Pierre Lemaitre

Përktheu: Lindita Gjetani

Botues: Dituria

Viti: 2024

Fq: 520

Mbi librin:

Tetor 1918. Pasi i mbijetuan masakrës së Luftës së Madhe, në vitin 1918, Alberti dhe Eduardi gjenden të margjinalizuar nga shoqëria. Albertin, një punonjës modest dhe i pasigurt që ka humbur gjithçka, e shpëton në fushën e betejës, në ditët e fundit të konfliktit, Eduardi, një djalë i pasur, i guximshëm dhe i çuditshëm, me dhunti të jashtëzakonshme artistike. Pas lirimit nga detyra, të dënuar me një jetë të mjerueshme dhe të përjashtuar nga çdo gjë, ata vendosin të hakmerren duke shpikur një mashtrim kolosal në dëm të vendit të tyre, duke e ngritur sakrilegjin në statusin e një vepre arti.

Mirupafshim atje lart është një roman emocionues dhe i guximshëm që rrëfen trazirat e periudhës së parë të pasluftës, iluzionet e armëpushimit, hipokrizinë e Shtetit që lëvdon të vdekurit, por harron të gjallët, neverinë e ngritur në virtyt.

Në një atmosferë të errët dhe vizionare, Pierre Lemaitre përshkruan tragjedinë e madhe të një brezi të humbur, me një talent dhe mjeshtëri të tillë, që e futin këtë shkrimtar në traditën e atyre romancierëve të zot, nga Dumas-i te Victor Hugo, ku pasioni që çlirohet nga historitë e mëdha bashkohet me ekselencën letrare.

Pak nga jeta e autorit:

Pierre Lemaitre (lindur më 19 prill 1951) është një autor francez dhe skenarist fitues i çmimit Goncourt, i njohur ndërkombëtarisht për romanet kriminale që shfaqin personazhin imagjinar Commandant Camille Verhœven.

Romani i tij i parë i përkthyer në anglisht, Alex, është një përkthim i librit francez me të njëjtin titull, ai së bashku fitoi CWA International Dagger për romanin më të mirë të përkthyer të krimit të vitit 2013.

Në nëntor 2013, atij iu dha Prix Goncourt, çmimi më i lartë letrar i Francës, për Au revoir là-haut (botuar në anglisht si Mashtrimi i Madh), një epikë për Luftën e Parë Botërore. Romanet e tij Camille dhe The Great Swindle fituan çmimin CWA International Dagger në 2015 dhe 2016 respektivisht.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH