Letërsi

LIBRI I DITËS: "Lojë fëmijësh", roman që tregon ulje-ngritjet gjatë mëmësisë në një dramë të fuqishme familjare

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Lojë fëmijësh", roman që

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Lojë fëmijësh

Origjinali: Child's Play

Kategoria: Roman

Autori: Danielle Steel

Përktheu: Orkida Muça

Botues: Fan Noli

Viti: 2024

Fq: 279

Mbi librin

Në librin "Lojë fëmijësh", tregimtarja e preferuar botërore, Danielle Steel shkruan në mënyrë prekëse për ulje-ngritjet gjatë mëmësisë në këtë dramë të fuqishme familjare.

Kate Morgan është një partnere e vjetër në një firmë prestigjioze ligjore në Nju Jork. Ajo ishte mëse krenare për tre fëmijët e saj të rritur, të cilët kanë shkëlqyer në karrierat që kanë zgjedhur. Si nënë beqare pas vdekjes së bashkëshortit të saj, Kate mban kontroll të rreptë mbi familjen, karrierën madje edhe mbi emocionet e saj. Por ajo kurrë nuk e ka pyetur veten nëse i njeh vërtet fëmijët e saj apo ëndrrat e tyre në jetë. Ajo është gati t'i zbulojë. Një e nga një, secili prej fëmijëve bën zgjedhje të papritura gjë që ia kthen
Katit botën përmbys.

Kur ngjarjet fillojnë të përshkallëzohen, jeta e saj eorganizuar trazohet. Kate zbulon ngadalë se lumturia është të jetosh jetën që
ke zgjedhur. Por a mund të pranojë ajo rrugët që kanë ndjekur fëmijët e saj?

Pak nga jeta e autorit

Danielle Fernandes Dominique Schuelein-Steel (lindur më 14 gusht 1947) është një shkrimtare amerikane, e njohur më së shumti për romanet e saj romantike. Ajo është autorja më e shitur e gjallë dhe një nga autoret më të shitura të trillimeve të të gjitha kohërave, me mbi 800 milionë kopje të shitura. Që nga viti 2021, ajo ka shkruar 190 libra, duke përfshirë mbi 140 romane.

E vendosur në Kaliforni për pjesën më të madhe të karrierës së saj, Steel ka prodhuar disa libra në vit, shpesh duke manipuluar deri në pesë projekte njëherësh. Të gjitha romanet e saj kanë qenë bestsellerë, duke përfshirë ato të botuara me dorë të fortë, pavarësisht nga "një mungesë e madhe e vlerësimit të kritikës".

Librat e saj shpesh përfshijnë familje të pasura që përballen me një krizë, të kërcënuar nga elementë të errët si burgu, mashtrimi, shantazhi dhe vetëvrasja. Steel ka botuar gjithashtu trillime dhe poezi për fëmijë, si dhe ka krijuar një fondacion që financon organizatat e lidhura me sëmundjet mendore. Librat e saj janë përkthyer në 43 gjuhë, me 22 të përshtatura për televizion, duke përfshirë dy që kanë marrë nominime për Golden Globe.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH