Letërsi

LIBRI I DITËS: "Lamtumirë Gabo dhe Mercedes", një homazh i ngrohtë i mbushur me kujtime të dashura e të dhimbshme

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Lamtumirë Gabo dhe Mercedes", një

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Lamtumirë Gabo dhe Mercedes

Origjinali: A Farewell to Gabo and Mercedes 

Gjinia: Biografi

Autori: Rodrigo Garcia

Shqipëroi: Engjëllushe Shqarri

Shtëpia botuese: Onufri

Viti: 2021

Fq: 160

Mbi librin:

Në mars të vitit 2014, Gabriel García Márquez, me gjasë shkrimtari më i dashur në gjuhën spanjolle i shekullit XX, i moshuar tanimë dhe i sëmurë, mori të ftohtë. “Kësaj nuk ia hedhim dot”, – i tha Mercedes Barcha, bashkëshortja e tij prej më shumë se pesëdhjetë vjetësh, Rodrigo-s, djalit të tyre. Këto faqe janë kronika më intime dhe më e ndershme e ditëve të fundit të një gjeniu, e shkruar me një saktësi të admirueshme dhe me largësinë e duhur të një dëshmitari të jashtëzakonshëm: vetë Rodrigo-ja. Kështu shohim anën më njerëzore të një personazhi universal dhe të gruas që ai e zgjodhi që kur ajo ishte një vogëlushe nëntëvjeçare, që e shoqëroi gjithë jetën dhe që mbijetoi pak vite pas tij. Ky rrëfim, i përzier me kujtimet e një jete të papërsëritshme, është lamtumira më e bukur për birin e telegrafistit dhe bashkëshorten e tij.

“Kjo është një lamtumirë e bukur ndaj dy njerëzve të jashtëzakonshëm. Më ka magjepsur dhe prekur, dhe do të prekë e magjepsë këdo që ka hyrë ndonjëherë në botën letrare të Gabriel García Márquez-it .”

Pak nga jeta e autorit:

Rodrigo García Barcha ka lindur më 24 gusht 1959. Ai është një regjisor, skenarist, autor dhe ish kineast kolumbian dhe meksikan, i njohur për filmat e tij Nine Lives (2005), Mother and Child (2009), Albert Nobbs (2011), Ditët e fundit në shkretëtirë (2015), si dhe punën e tij në serialin dramatik të HBO-së In Treatment. Ai gjithashtu krijoi, shkroi dhe drejtoi serialin fitues të çmimeve në internet Blue (2012–2015), me protagoniste Julia Stiles, për të cilin ai fitoi një çmim IAWTV në 2014. Në vitin 2021 García publikoi kujtimet e tij të para, A Farewell to Gabo and Mercedes: A Son's Memoir of Gabriel García Márquez dhe Mercedes Barcha.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH