Letërsi

LIBRI I DITËS: "Djaloshi me krahë", gati të fluturojë përballë rrezikut...

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Djaloshi me krahë", gati të

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Djaloshi me krahë

Origjinali: The boy with wings

Kategoria: Roman

Autori: Lenny Henry

Përktheu: Enes Lekiqi

Botues: Botart

Viti: 2024

Fq: 208

Mbi librin

Kur Tundes i dalin krahët dhe mëson se ai është i vetmi që qëndron midis Tokës dhe shkatërrimit total, papritmas shkolla është shqetësimi më i vogël i tij. Për fat të mirë, grupi i shokëve të tij të rrëmujshëm e mbështesin gjithnjë dhe me fuqitë e tij të reja, Tunde është gati të fluturojë përballë rrezikut.

E çfarë pastaj që nuk mund t'i bëjë ballë kokorroçave të shkollës? Ai është djaloshi me krahë - ky është fati i tij. Prandaj, s’ka vend për shqetësim...

Pak nga jeta e autorit

Sir Lenworth George Henry CBE (lindur më 29 gusht 1958) është një aktor, komedian, këngëtar, prezantues televiziv dhe shkrimtar britanik.

Henry fitoi sukses si komedian stand-up dhe impresionist në fund të viteve 1970 dhe në fillim të viteve 1980, duke kulmuar në The Lenny Henry Show në 1984. Ai ishte komediani britanik më i shquar me ngjyrë të asaj kohe dhe shumë nga materiali i tij shërbeu për të festuar dhe parodizuar të tijën. Rrënjët afrikano-karaibe.

Në vitin 1985, ai bashkëthemeloi bamirësinë Comic Relief me skenaristin e komedisë Richard Curtis. Ai është shfaqur në shumë programe të tjera televizive, duke përfshirë shfaqjen argëtuese për fëmijë Tiswas, sitcom Chef! dhe Magjistarët për BBC One, dhe në vitet e tij të mëvonshme ka kaluar drejt roleve të aktrimit në skenë dhe ekran. Ai shfaqet në serialin Amazon Prime The Lord of the Rings: The Rings of Power.

Henri është kancelari i Universitetit të qytetit të Birminghamit. Së fundmi ai njoftoi tërheqjen e tij të planifikuar nga pozicioni në fund të vitit akademik 2023–24 pas 8 vitesh në post.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH