Letërsi

LIBRI I DITËS: "Deti i lashtë i botës", një grua pezull mes lakimeve dhe dhëmbëve...

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Deti i lashtë i botës", një grua

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Deti i lashtë i botës

Kategoria: Poezi

Autori: Hilda Hilst

Përktheu: Suadela Balliu

Botues: Aleph

Viti: 2024

Fq: 154

Mbi librin

Një grua pezull mes lakimeve dhe dhëmbëve
Shpend i lashtë, kukull me pendë
Flatrat që mendoi se i ishin këputur.
Larë prej dritash, një zot më tund.
Shpërfillës. Gërhitës.

Pak nga jeta e autorit

Hilda de Almeida Prado Hilst ishte një poete, romanciere dhe dramaturge braziliane. Puna e saj prek temat e misticizmit, çmendurisë, trupit, erotizmit dhe çlirimit seksual të femrës.

Duke shkruar dyzet vepra gjatë jetës së saj, ajo ishte një nga shkrimtaret më pjellore të brezit të saj. Veprat e saj kryesisht nuk ishin të njohura jashtë vendit të saj deri pas vdekjes së saj, kur disa nga librat e saj u përkthyen në anglisht.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH