Letërsi

LIBRI I DITËS: "A të kam folur ndonjëherë për erën e veriut"? Një lojë duke u shndërruar në një pasion të furishëm...

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "A të kam folur ndonjëherë për

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: A të kam folur ndonjëherë për erën e veriut?

Origjinali: Dashuroni virtualisht

Kategoria: Novelë

Autori: Daniel Glattauer

Përktheu: Rezarta Reimann

Botuesi: Fjala 

Viti i botimit: 2015

Faqet: 256

Mbi librin

A ka mundësi të ekzistojë në realitetin e përditshëm një strehë më e mbrojtur për ndjenjat më të thella se ajo virtuale?

“Emi më shkruan. Të shkruash është si të puthësh, veçse pa buzë.”

Një roman epistolar dashurie në epokën e internetit: një e-mail i dërguar në një adresë të gabuar, një përgjigje kortezie… e dalëngadalë mes Emit, një grua e martuar, dhe Leos, i përfshirë në një lidhje të konsumuar tashmë, krijohet një raport që nis si një lojë apo shaka dhe forcohet pas çdo e-mail-i duke u shndërruar në një pasion të furishëm.

Pyetja është: a do t’i mbijetojë kjo dashuri takimit të parë të vërtetë?

“Një nga dialogët më tërheqës të dashurisë në letërsisë e sotme.” – Der Spiegel

“Një nga versionet më argëtuese dhe inteligjente të romanit epistolar, që hedh poshtë paragjykimin se nuk ka thellësi në komunikimin me e-mail.” – Kulturspiegel

Pak nga jeta e autorit

Daniel Glattauer është një shkrimtar dhe ish-gazetar austriak. Ai ka lindur në Vjenë, ku jeton dhe punon ende. Një ish-kolumnist i rregullt për Der Standard, një gazetë e përditshme kombëtare, ai është më i njohur për romanin e tij dialogu epistolar Love Virtually dhe vazhdimin e tij Çdo Vala e Shtatë.

Veprat e tij letrare u përkthyen në 40 gjuhë, u shitën mbi 3 milion herë dhe u përshtatën për radio, teatër, televizion dhe kinema njësoj, madje edhe përtej vendeve gjermanishtfolëse. Në vitin 2006 ai u nominua për Çmimin Gjerman të Librit për romanin e tij Dashuria Virtualisht.

Romanet dhe dramat e Glattauer-it janë frymëzuar nga përvojat e tij personale, duke trajtuar situata dhe tema të ndërtuara nga kujtimet e kohës së tij si gazetar dhe trajnimi i këshilltarit të tij psikosocial.

Me atë që shpesh përshkruhet si një "autor i ndjerë mirë", vepra e Glattauer karakterizohet nga humori dhe marrëdhëniet romantike, duke u kujdesur për masat dhe duke i shtyrë disa kritikë të gjejnë gabime për mungesën e thellësisë së romaneve të tij.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH