Magazinë

Ja sa milionë dollarë fitoi regjizori Christopher Nolan nga filmi ‘Oppenheimer’

Shkruar nga Liberale

Ja sa milionë dollarë fitoi regjizori Christopher Nolan nga filmi

Christopher Nolan fitoi dy Oscar të dielën mbrëma si regjisor dhe producent i “Openheimer”, ndërsa filmi fitoi gjithsej 7 çmime. Po aq i madh ishte suksesi financiar i projektit, pasi i solli britanikut një shumë të madhe parash.

Fitimi i fundit i Nolan për filmin, i cili ndjek jetën e shkencëtarit me emër J. Robert Oppenheimer dhe roli i tij në krijimin e bombës atomike, është pak më pak se 100 milionë dollarë, sipas një raporti në Variety. Kjo shifër përfaqëson një kombinim të pagës, kompensimit të prapaskenës, fitimeve dhe shpërblimeve për dy çmimet e Akademisë.

Filmi Universal, i cili fitoi gjithsej shtatë Oscar, duke përfshirë aktorin më të mirë për Cillian Murphy dhe aktorin më të mirë dytësor për Robert Downey Jr. u realizua me një buxhet prej 100 milionë dollarësh.

Pas shfaqjes së tij më 19 korrik, që ishte gjysma e fenomenit kinematografik “Barbenheimer”, filmi fitoi 958 milionë dollarë në mbarë botën, një shifër madhështore duke marrë parasysh gjatësinë e filmit prej tre orësh dhe jo i përshtatshëm për të mitur. Është gjithashtu filmi me fitimin më të madh që nga “Lord of the Rings: The Return of the King”, i cili fitoi Oscarin për filmin më të mirë në 2004. Në fakt, “Oppenheimer” do të ri-lansohet në 1000 kinema amerikane këtë fundjavë pas fitore e madhe. Kjo pritet të kalojë bruto përfundimtare të filmit mbi 1 miliard dollarë, duke shkaktuar një bonus shtesë për regjisorin.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH