Magazinë

Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që shajnë duken më të sinqertë dhe më të besueshëm

Shkruar nga Liberale

Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që shajnë duken më

Blerësit i vlerësuan komentet e produkteve në internet si më të dobishme nëse përfshinin blasfemi, zbuluan ekspertët. Ata arritën në zbulimin pasi studiuan 92,433 rishikime të Amazon për 54 produkte, duke përfshirë çanta, këpucë dhe telefona celularë, raporton The Sun.

Ato që përmbajnë mendime personale konsideroheshin më të dobishmet, veçanërisht nëse shoqëroheshin me një ose dy betime.

Testet në 300 njerëz zbuluan gjithashtu se vendosja e fjalëve blasfemuese në komente i bën ata më autentikë.

“Ne zbuluam se blasfemia rriti dobinë e perceptuar të rishikimeve që dukeshin të bazuara në fakte. Mund të krijojë një përshtypje autenticiteti dhe lidhjeje dhe lidhet me bindje më të madhe. Këto gjetje janë në përputhje me hulumtimet që tregojnë se gjuha e sjellshme mund të perceptohet si e llogaritur dhe joautentike”, tha profesori Billy Sung, i cili drejtoi studimin.

Profesor Sung, nga Universiteti Curtin në Perth, shtoi:

“Gjetjet tona sugjerojnë se ekziston një ‘pikë e ëmbël’ emocionale ku një folës që jep shumë pak informacion emocional mund të duket si joautentik. Shumë mund t’i bëjnë ata të paarsyeshëm.”

Ai tha se faqet mund të inkurajojnë konsumatorët të shkruajnë komente më të sinqerta dhe të dobishme duke lejuar sharjet.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH